Żurawina dla psa. Czy pies może jeść żurawinę?


Żurawina to kwaśny owoc, znany ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka i cennych właściwości. Czy pies też może ją jeść?

W ludzkiej kuchni żurawina występuje pod wieloma postaciami. Suszona jest doskonałą przekąską i dodatkiem do ciast, a przeróżne przetwory żurawinowe idealnie pasują nawet do mięsnych potraw. Czy żurawina jest bezpieczna dla domowego czworonoga?

Co zawiera żurawina?

Żurawina należy do najzdrowszych spośród wszystkich owoców. Bogata w witaminy C i E, karoten i liczne antyoksydanty, wspomaga naturalną odporność organizmu. Sok z żurawiny polecany jest przede wszystkim przy problemach z układem moczowym. Ma bowiem silne właściwości przeciwbakteryjne i zakwasza mocz, pozwalając na wyeliminowanie z pęcherza szkodliwych bakterii. Owoce te zawierają także dużo potasu, który reguluje pracę układu krążenia oraz bioflawonoidy przeciwdziałające miażdżycy. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, żurawina pomaga także zapobiegać chorobom nowotworowym i przyspiesza leczenie grypy. Czy z tych właściwości może skorzystać także domowy czworonóg?

Czy pies może jeść żurawinę?

Żurawina nie jest szkodliwa dla psów. Owoc ten pojawia się w składzie wielu suchych i mokrych karm dla psów. Stanowi także częsty dodatek do suplementów wspierających układ moczowy i psich przysmaków. Zakwaszające, antybakteryjne właściwości żurawiny sprawiają, że jej obecność w diecie czworonoga jest nieocenioną pomocą w niektórych chorobach dolnych dróg moczowych, między innymi przy zapaleniu pęcherza czy występowaniu kamieni struwitowych. Żurawina nie powinna być natomiast podawana psom, w których moczu obecne są kryształy szczawianowe. Dlatego chcąc wspomóc leczenie zwierzaka żurawiną, powinniśmy najpierw skonsultować się z weterynarzem.

Mało który psiak skusi się na tak kwaśną przekąskę. Domowym czworonogom częściej odpowiada smak suszonej żurawiny. Trzeba jednak pamiętać, że zawiera ona ogromną dawkę cukru i – nieraz – związki konserwujące, które nie są wskazane dla psów. Dlatego chcąc przygotować psiakowi domowe przysmaki z żurawiną, powinniśmy używać do tego wyłącznie świeżych owoców.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments