Godna emerytura dla zwierząt służbowych? Już wkrótce to możliwe


Większość psów i koni po wycofaniu ze służby pozostawała dotąd bez opieki. Nowy projekt ustawy ma to zmienić i dać im godne życie na emeryturze.

Niektóre psy sumiennie przez lata wypełniają swoje obowiązki w policji, ratownictwie, straży pożarnej czy granicznej lub na lotniskach, narażając przy tym swoje zdrowie, a niekiedy nawet i życie. Przeszkolone, wielokrotnie ratowały ludzkie życie, wykrywały narkotyki lub materiały wybuchowe. Po latach ciężkiej pracy należy im się godne i spokojne życie na emeryturze. Jak informuje MSWiA, „rocznie około 10% zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na emeryturę”. Nie każdy jednak pies (a zwłaszcza koń), który pracuje w służbie, ma to szczęście, że po jej zakończeniu pozostaje u boku swojego dotychczasowego przewodnika.

18 lutego po raz pierwszy w historii do rządu trafił projekt ustawy, szczegółowo regulujący status zwierząt pracujących w służbach. Nowe przepisy mają zapewnić im godną emeryturę. Dożywotnie utrzymanie zwierząt, a także opieka weterynaryjna mają być finansowane przez państwo.

Zwierzęta służbowe i ich życie na emeryturze

Mundurowi od wielu lat apelowali o to, aby zwierzęta służbowe mogły otrzymywać świadczenia pieniężne. Pies, który kończy swoją służbę trwającą mniej więcej od 8 do 10 lat, najczęściej trafia pod opiekę dotychczasowego przewodnika. Nie zawsze jednak ma on warunki i środki, aby zapewnić zwierzęciu godne życie na emeryturze. Zwłaszcza że większość psów-cywilów boryka się ze schorzeniami powstałymi podczas trwania służby. Jeszcze trudniej sprawować opiekę nad koniem, kiedy do kosztów utrzymania należy doliczyć dodatkowo wynajem odpowiedniego miejsca. W końcu nie każdy posiada własną stajnię.

Do tej pory zwierzęta służbowe po przejściu na emeryturę, gdy z różnych przyczyn nie mogły zostać u swoich dotychczasowych opiekunów, trafiały do Zakątka Weteranów. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie wycofane ze służby psy i konie mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, wyżywienie i odpowiednią dawkę ruchu. A wszystko dzięki ludziom dobrej woli, którzy przekazują datki na ten cel. Nie musiałyby tam jednak trafiać, gdyby państwo zapewniło emeryturę dla „mundurowych” psów i koni.

„Troska o ich los jest naszym etycznym obowiązkiem”

Podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński przedstawił przepisy, które mają zapewnić zwierzętom pracującym w służbach mundurowych dożywotnią opiekę. Poinformował też, że obecnie we wszystkich służbach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie.

Dzięki zwierzętom w służbach niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie, a zwłaszcza poza służbą, jest naszym etycznym obowiązkiem – mówił minister Mariusz Kamiński.

Wiceminister Błażej Poboży przedstawił najważniejsze zmiany. Zgodnie z projektem ustawy – jeśli zdrowie na to pozwala – psy będą mogły zakończyć służbę po 10 latach, natomiast konie po 15. Pierwszeństwo do opieki nad emerytowanym zwierzęciem będzie miał jego dotychczasowy opiekun. Dopiero później dopuszcza się możliwość umieszczenia go pod opieką innego funkcjonariusza na emeryturze lub rencie bądź pracownika cywilnego. W ostateczności istnieje możliwość przekazania psa czy konia do odpowiedniej organizacji, która ustawowo zajmuje się opieką nad zwierzętami.

Koszty pokryje państwo

Kolejnym istotnym założeniem projektu ustawy jest to, że wszystkie zwierzęta na emeryturze będą pozostawały na stanie jednostki, dla której służyły. Ustawa określa obowiązki opiekunów zwierząt – zapewnienie wyżywienia i dostępu do wody, swobodnej aktywności oraz przejście obowiązkowego szkolenia. Określa także, kto nie może przejąć opieki nad zwierzęciem. Opiekun emerytowanego psa czy konia będzie otrzymywał wyżywienie albo ekwiwalent finansowy, a także zwrot środków pieniężnych za opiekę weterynaryjną. Wszystkie koszty będą pokrywane przez państwo. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, czy opieka nad emerytowanymi zwierzętami jest sprawowana prawidłowo.

źródła: www.prawo.pl, www.polsatnews.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments