3 sytuacje, w których nigdy nie powinno się znaleźć twoje dziecko


Dziecko z psem mogą stanowić zgrany duet, ale tylko pod czujnym okiem rodzica. Jednak wiele osób wciąż dopuszcza do skrajnie niebezpiecznych sytuacji...

Psiak może być wspaniałym towarzyszem zabaw dla dziecka. Ale nie tylko! Obecność psa w domu uczy malca empatii, odpowiedzialności i czułości. Ma też pozytywny wpływ na jego zdrowie, między innymi zwiększając aktywność fizyczną dziecka i odporność na przeróżne infekcje czy alergie. Jednak domowy czworonóg może stanowić dla dziecka również ogromne zagrożenie – nawet niegroźne dla dorosłego człowieka pogryzienie może skończyć się dla dziecka tragicznie. Jak zadbać o to, by dziecko z psem było bezpieczne? Oto 3 sytuacje, na które żaden odpowiedzialny rodzic nie powinien dawać swojego przyzwolenia!

1. Zaczepianie psa, który je

Jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji dla dziecka jest zaczepianie psa w trakcie jego posiłku lub jedzenia gryzaka.  Jednak nie tylko jedzenie, ale także ukochana zabawka czy nawet znaleziony na spacerze patyk mogą być wielkim skarbem dla domowego czworonoga. Tak wielkim, że w jego obronie zwierzak gotowy będzie użyć zębów, by odstraszyć natarczywe dziecko próbujące mu tę zdobycz odebrać. Trzeba pamiętać, że nawet psy, które nie wykazują silnej obrony zasobów, mogą czuć się poirytowane zaczepianiem malucha i w końcu stracą cierpliwość. Dlatego każdy domowy czworonóg powinien mieć zapewniony całkowity spokój podczas jedzenia. Dziecko musi być też nauczone ostrożności podczas zabawy z psiakiem!

2. Siadanie na psie

Psy nie czerpią żadnej przyjemności z przytulania się – zbliżanie twarzy do pyska czworonoga, ograniczanie ruchów i ściskanie nie są dla psów naturalnym sposobem okazywania czułości i najczęściej wywołują w zwierzaku poważną obawę i strach. Kładzenie się na psie, przytulanie się do niego czy siadanie mu na plecach może także sprawić pupilowi ból. Wielu rodziców zapomina jednak o tym, że domowe czworonogi mogą odczuwać dyskomfort i irytację nawet w kontaktach z dobrze znanym sobie dzieckiem. Wynikiem tego są liczne, dotkliwe pogryzienia, za które całą winą obarczane są oczywiście „nieprzewidywalne” psiaki…

3. Zaczepianie obcych psów

„Patrz, ten piesek wygląda jak nasza Saba! Idź, pogłaszcz pieska, nie bój się” – to chyba najgorsze, co rodzic może powiedzieć do swojego dziecka na widok obcego psa. Uczenie dzieci podchodzenia do obcych psów i wyciągania do nich rąk to prosty sposób na prawdziwą tragedię. Nie każdy pies jest łagodny jak Saba i nie każdy ma ochotę na kontakt z obcymi osobami. Ponadto niektóre domowe czworonogi po prostu boją się dzieci i widok podbiegającego, machającego rękami malucha wywoła w nich nie tylko obawę, ale także poczucie zagrożenia i potrzebę bronienia się zębami. Dlatego już kilkuletnią pociechę warto przestrzec przed takimi zachowaniami i uczyć, by obce psiaki mijać spokojnie z daleka.

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments