7 rad na święta z psem


Szaleństwo świątecznych przygotowań nabiera coraz większego tempa. W tym biegu mniej mamy czasu dla naszych czworonożnych pupili. O czym trzeba pamiętać, by przetrwać czas przygotowań i samych świąt bez większych kłopotów?

1. Miej na oku środki czystości używane podczas przedświątecznych porządków. Jeśli twój pupil dobierze się do któregoś z nich, może się to skończyć w najlepszym wypadku wizytą u weterynarza, a w najgorszym poważnym zatruciem.

2. Trzymaj poza zasięgiem pupila wszystkie akcesoria (papier do pakowania, wstążki), których używasz podczas pakowania prezentów. Jeśli trafią do paszczy pupila, a potem do jego jelit, mogą je poważnie uszkodzić.

3. Gwiazdę betlejemską ustaw na tyle wysoko, by pies absolutnie nie miał szans jej dosięgnąć. W jej liściach i łodygach występuje mleczko zawierające lateks poważnie drażniący układ pokarmowy, oczy i skórę – może on doprowadzić do poważnego zatrucia.

4. Kup niewielką choinkę i ustaw ją na stoliku, a jeśli nie możesz obejść się bez dużego drzewka, zabezpiecz je tak, by pupil nie miał dostępu do ozdób choinkowych i lampek.

5. Poproś gości, by nie dokarmiali twojego psa, zwłaszcza smakołykami z czekoladą, bo składnikiem zawartego w niej kakao jest trującą dla psów teobromina (100-300 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia powoduje śmierć). Na przykład ważący 2,5 kg york może ulec śmiertelnemu zatruciu po zjedzeniu 25 g (jedna czwarta tabliczki) gorzkiej czekolady, a pies o wadze 10 kg po zjedzeniu całej tabliczki. Twojemu pupilowi mogą też zaszkodzić kości drobiowe, bo ich ostre krawędzie mogą powodować uszkodzenia układu pokarmowego, zadławienia, niedrożność jelit.

6. Zwróć uwagę, by dzieci, które przyjadą w gościnę, nie tuliły i nie brały bezustannie na ręce zwłaszcza małych piesków (nie mówiąc już o ciągnięciu za ogon i wkładaniu palca do oka w wypadku bardzo małych dzieci). Samo zamieszanie panujące w czasie świąt jest już dla psa dużym stresem, nie dodawaj mu kolejnych.

7. Wybierz prezent dla psa, który sprawi przyjemność jemu, a nie tobie. To znaczy raczej ulubiony smakołyk lub fajną zabawkę niż nową smycz czy obrożę. Najmilszym prezentem będzie dla twojego pupila czas, który mu poświęcisz, wychodząc z nim częściej i na dłuższe spacery.

MC