7 rad na święta z psem

fot. Shutterstock

Święta do szczególny czas, jednak pochłonięci przygotowaniami często zapominamy o naszym pupilu. Jak uniknąć świątecznych kłopotów?

Już niebawem święta, a zatem szaleństwo świątecznych przygotowań nabiera coraz większego tempa. W tym biegu mniej mamy czasu dla naszych czworonożnych pupili. O czym trzeba pamiętać, by przetrwać czas przygotowań i samych świąt bez większych kłopotów?

Rady na święta z psem

Świąteczny rozgardiasz może stresować naszego psa. Natomiast my pochłonięci przygotowaniami możemy zapomnieć o naszym pupilu. Oto nasze rasy, które pomogą przetrwać wam ten czas.

1. Pamiętaj o środkach czystości

Miej na oku środki czystości używane podczas przedświątecznych porządków. Jeśli twój pupil dobierze się do któregoś z nich, może się to skończyć w najlepszym wypadku wizytą u weterynarza, a w najgorszym poważnym zatruciem.

2. Pakuj prezenty bez psiego nadzoru

Trzymaj poza zasięgiem pupila wszystkie akcesoria (papier do pakowania, wstążki), których używasz podczas pakowania prezentów. Jeśli trafią do paszczy pupila, a potem do jego jelit, mogą je poważnie uszkodzić.

3. Utrudnij dostęp do gwiazdy betlejemskiej i….

Gwiazdę betlejemską ustaw na tyle wysoko, by pies absolutnie nie miał szans jej dosięgnąć. W jej liściach i łodygach występuje mleczko zawierające lateks poważnie drażniący układ pokarmowy, oczy i skórę. Może on doprowadzić do poważnego zatrucia.

4. … ozdób choinkowych

Kup niewielką choinkę i ustaw ją na stoliku, a jeśli nie możesz obejść się bez dużego drzewka, zabezpiecz je tak, by pupil nie miał dostępu do ozdób choinkowych i lampek.

5. Pilnuj gości

Poproś gości, by nie dokarmiali twojego psa, zwłaszcza smakołykami z czekoladą, bo składnikiem zawartego w niej kakao jest trującą dla psów teobromina (100-300 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia powoduje śmierć). Na przykład ważący 2,5 kg york może ulec śmiertelnemu zatruciu po zjedzeniu 25 g (jedna czwarta tabliczki) gorzkiej czekolady, a pies o wadze 10 kg po zjedzeniu całej tabliczki. Twojemu pupilowi mogą też zaszkodzić kości drobiowe, bo ich ostre krawędzie mogą powodować uszkodzenia układu pokarmowego, zadławienia, niedrożność jelit.

6. Zapewnij psu bezpieczeństwo

Zwróć uwagę, by dzieci, które przyjadą w gościnę, nie tuliły i nie brały bezustannie na ręce zwłaszcza małych piesków (nie mówiąc już o ciągnięciu za ogon i wkładaniu palca do oka w wypadku bardzo małych dzieci). Samo zamieszanie panujące w czasie świąt jest już dla psa dużym stresem, nie dodawaj mu kolejnych.

7. Podaruj psu prezent

Wybierz prezent dla psa, który sprawi przyjemność jemu, a nie tobie. To znaczy raczej ulubiony smakołyk lub fajną zabawkę niż nową smycz czy obrożę. Najmilszym prezentem będzie dla twojego pupila czas, który mu poświęcisz, wychodząc z nim częściej i na dłuższe spacery.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments