Agility z ludzi! Czy to sposób na nieśmiałe psy?


Czy próbowaliście kiedyś stworzyć dla psa tor przeszkód zbudowany z... ludzi? Nie? To spróbujcie!

Okazuje się, że agility z ludzi może stanowić nie tylko miłą odmianę od codziennych ćwiczeń, ale i przynieść wiele korzyści, szczególnie dla nieśmiałych psów.

Na czym polega agility z ludzi?

Agility z ludzi (human agility) to specjalnie pomyślany i przygotowany tor dla psa, w którym przeszkodami stają się figury układane przez ludzi. Za granicą ta alternatywa dla klasycznego agility jest dość popularna, szczególnie w pracy z psami mającymi problemy behawioralne.

Dla kogo?

Dla każdego, kto lubi odmianę i dobrą zabawę ze swoim psem, bo dzięki dużej ilości ruchu i częstemu nagradzaniu psy zazwyczaj chętnie i aktywnie uczestniczą w agility z udziałem ludzi. Do zabawy można zaprosić całą rodzinę.

Human agility bardzo dobrze sprawdzi się w pracy z psami lękowymi, które stresuje bliska obecność ludzi czy też ich dotyk. Takie lęki mogą u psów wynikać między innymi z zaniedbań w okresie socjalizacji, stosowania kar, złych doświadczeń związanych z wizytami u weterynarza czy niekomfortowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Także psy przejawiające nadmierną ekscytację w bliskim kontakcie z człowiekiem – na przykład przy powitaniu lub prezentujące zachowania agresywne wobec ludzi – mogą, w ramach procesu terapeutycznego, wykonywać ćwiczenia agility z udziałem ludzi.

Jak nauczyć psa pokonywać ludzki tor przeszkód?

Jeśli chcemy nauczyć psa pokonywania tego typu toru, możemy użyć m. in. warunkowania instrumentalnego, które oparte jest o modyfikowanie częstości występowania zachowania dzięki stosowaniu kar i nagród, które mogą mieć charakter pozytywny lub negatywny.

Większości ćwiczeń w human agility uczymy za pomocą naprowadzania. Trudność zadań podczas treningu możemy stopniować, zaczynając od najłatwiejszych, z czasem przechodząc do tych bardziej skomplikowanych.

Jakich ćwiczeń możemy uczyć?

Warto pamiętać, żeby ćwiczenia  zawsze dostosowywać do wieku, rozmiaru i sprawności psa. W human agility możemy uczyć między innymi takich zachowań jak:

  • przechodzenie pod nogami,
  • przeskoki przez nogę i ręce,
  • przechodzenie między nogami, czyli slalom,
  • dotykanie nosem lub łapą części ciała człowieka: stopy, dłoni, kolana.

Agility z udziałem ludzi to dobra zabawa zarówno dla dwunożnych, jak i dla wszystkich psów – nie tylko tych, które mają problemy behawioralne.

Autor: Piotr Małek
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments