American Dollar znów wygrał


Do Warszawy przybyło 2910 psów 191 ras, by walczyć o tytuł Best in Show podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych

Jeśli liczba wystawianych psów danej rasy może być miarą ich popularności, to bezapelacyjnie zwyciężyły yorkshire terriery, które stawiły się w liczbie 119. Na drugiej pozycji uplasowały się owczarki niemieckie – było ich 90.
Najpiękniejszym psem wystawy został seter irlandzki American Dollar z Arislandu, hodowli z tradycjami, bo liczącej już 30 lat. Zwierzak ma 4,5 roku, jego matką była suka kupiona w Belgii (córka trzykrotnego zwycięzcy świata US Dollara – stąd imię), a ojcem Zapach Jaśminu z Arislandu. Dollar triumfował też trochę ponad miesiąc temu podczas międzynarodówki w Lesznie. – To słodkie, urokliwe psisko, które się po prostu kocha – mówi szczęśliwa hodowczyni Jadwiga Konkiel z Siedlec. – Pies marzenie, taki zwierzak rodzi się w miocie raz na 10 lat. Przez 30 lat prowadzenia hodowli miałam może dwa takie piękne psy – dodaje. Dollar jest czempionem jedenastu krajów. Przez ostatnie dwa lata był wypożyczony do Francji i wtedy – jak mówi właścicielka – cała południowa Europa była jego, a teraz wygrywa w Polsce.
Kilka ras było reprezentowanych tylko przez jednego psa, na przykład bedlington terier. – Kiedyś był bardzo modny, a w tej chwili wydaje się, że przestał się cieszyć popularnością – zauważa Monika Oniśko, sekretarz zarządu warszawskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. – Z rzadkich ras można było także zobaczyć nagiego peruwiańskiego psa.
Organizatorzy cieszyli się przede wszystkim z pogody. W ubiegłym roku było ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu i psy bardzo źle znosiły upały. Było też kilka incydentów z psami zamkniętymi w samochodach, w tym roku obyło się na szczęście bez wybijania szyb samochodowych przez policję i ratowania pozostawionych tam zwierzaków. Szacuje się że wystawę odwiedziło ponad 8 tys. osób.

Konrad Piskała | fot. Maciej Kłoś