18.12.2011
Co zmienia nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt – przypomnienie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
„Uwaga właściciele zwierząt i samorządy: od 1 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa o ochronie zwierząt. Oznacza nowe obowiązki wobec naszych podopiecznych.”
undefined
"Od 1 stycznia wchodzi w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt. Nakłada na samorządy nowe, poważne obowiązki. Np. zakazuje handlu zwierzętami na targowiskach.
– To dla nas nie kłopot. I tak mieliśmy tego zakazać od Nowego Roku – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Ale to dopiero początek zmian. – Jest ich dużo, są istotne i bardzo się cieszę, że w końcu są – zachwala Halina Derwisz, prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami,
Przepisy mówią, że kota czy psa będzie można kupić tylko w zarejestrowanych hodowlach lub od organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, np. w schronisku dla zwierząt. Na targach i bazarach nie. – I tego pilnować będzie straż miejska – zapowiada Chłodnicki. Ustawa zabrania jednak także rozmnażania kotów i psów w celach handlowych, jeżeli właściciel nie ma zarejestrowanej hodowli. Ale kto będzie to sprawdzał? Co w sytuacji, gdy np. w gospodarstwie wiejskim urodzą się szczenięta, a nie będzie można ich sprzedać na giełdzie czy targu? Kto sprawdzi, co właściciel zrobił ze szczeniętami? – Czekamy na przepisy wykonawcze do ustawy. Potem będziemy się zastanawiać – mówi Stanisław Homa, szef Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa."
źródło: rzeszow.gazeta.pl
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined