16.12.2012

Matematyczny geniusz w białym futrze

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Samojed Potato tak jak każdy pies jest mistrzem w szczekaniu, tyle że wyszczekuje wyniki zadań matematycznych, które najpierw sam oblicza.

matematyczny geniusz w białym futrze

fot. Shutterstock

Psy to niezwykle inteligentne zwierzęta. Właściciel pewnego samojeda twierdzi, że jego pies potrafi… obliczyć i wyszczekać wynik różnych – wcale nie takich łatwych – zagadek arytmetycznych. Oto matematyczny geniusz w białym futrze.

Matematyczny geniusz w białym futrze

Pochodzącego ze wschodniej prowincji Chin Lu Zeshenga rozpiera duma, gdyż sam nauczył swojego dwuletniego psa rozwiązywania matematycznych zadań. Samojed Potato potrafi nie tylko dodawać, ale również odejmować, mnożyć i dzielić. Obliczenia na liczbach dziesiętnych też nie stanowią dla niego problemu.

Co więcej, wyszczekuje też liczbę cyfr, z których składa się dana liczba. Zatem, gdy właściciel zapyta, ile cyfr jest w liczbie 10 000 000, pies bez wahania wyszczekuje ósemkę. Ponadto, pan Lu Zesheng twierdzi, że pies potrafi także zapamiętywać długie numery telefonów oraz wiek różnych osób.

Sprytny Hans

Jak się okazuje, samojed Potato nie jest jedynym matematycznym geniuszem. Mądry Hans – rosyjski ogier – który zasłynął jako niezwykle inteligentne zwierzę. Wszystko zaczęło się w 1900 roku, kiedy to niemiecki nauczyciel matematyki – Wilhelm Von Osten – sprowadził do Niemiec konia o imieniu Hans. Głosił on teorię, że zwierzęta są mądrzejsze, niż w rzeczywistości się to wydaje.

Mówi się, że koń nauczył się dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić, a nawet porozumiewać się z ludźmi. Hans stukając kopytem, udzielał odpowiedzi – tak samo, jak samojed Potato – szczekając. Niemiecki nauczyciel, który był dumny z tego, czego nauczył się jego koń, organizował publiczne pokazy obnażające talenty Hansa. O inteligentnym koniu zaczęły pojawiać się artykuły, m.in. w „New York Timesie”.

Powołano specjalną komisję, która miała sprawdzić, co kryje się za zdolnościami słynnego konia. Po przeprowadzonych badaniach komitet ekspertów nie był w stanie stwierdzić, czy Hans rzeczywiście jest uzdolniony matematycznie koniem. Dlatego po kilku latach, postanowiono ponownie powołać nową komisję. Okazało się, że Hans poprawnie wystukuje kopytem odpowiedzi tylko, wtedy, gdy osoba, która zadaje mu pytanie, także je zna. W późniejszych badaniach wyszło, że koń jest geniuszem, ale… w odczytywaniu ludzkiej mowy ciała.

Tak więc, chociaż jest możliwe, że uroczy samojed faktycznie umie liczyć. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że jest to wynik nieświadomej współpracy między psem a właścicielem. Dlatego nie oczekuj teraz, że twój pies wykona za ciebie pracę domową z matematyki. Jesteśmy natomiast przekonani, że Potato poza liczeniem lubi przede wszystkim spacery i zabawę.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Zobacz powiązane artykuły

28.09.2023

Znany zoolog przyznał się do 60 zarzutów. Wiele z nich dotyczy zoofilii 

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Brytyjski ekspert i naukowiec specjalizujący się w badaniu krokodyli stanął przed sądem i przyznał się do 60 zarzutów, w tym m.in. do zoofilii. Szczegóły były tak drastyczne, że sąd pozwolił części osób na opuszczenie sali podczas odczytywania zapisów zbrodni.

znany zoolog przyznał się do zarzutów

undefined

25.09.2023

Kim była dogxim? Przypadek sprawił, że świat poznał niezwykłą hybrydę 

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Gdyby nie fakt, że została potrącona przez samochód, z pewnością nigdy byśmy jej nie poznali. "Dogxim" to niezwykłe zwierzę, które stało się przedmiotem badań. Do dzisiaj pozostaje wiele pytań. Również jej śmierć jest zagadką. 

 

dogxim hybryda psa i lisa

undefined

19.09.2023

Seria zatruć w Warszawie. Groźna choroba atakuje psy?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Seria zatruć, z którą mierzą się psy i ich opiekunowie, opanowała Warszawę. Niestety nie wszystkie czworonogi udało się uratować. Prawdopodobnie przyczyną może być woda. Weterynarze ostrzegają i apelują o ostrożność. 

nieznana choroba psów

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się