14.02.2007
Milusińscy na dwóch i czterech nogach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dorośli! Uczcie się szacunku dla zwierząt od dzieci. - Tak można podsumować wyniki badania przeprowadzonego we Włoszech przez instytut badań politycznych, ekonomicznych i społecznych Eurispes.
fot. Shutterstock
Sondaż Eurispes wykazał, że blisko 80 proc. dzieci w wieku 7-11 lat biorących w nim udział nie porzuciłoby swojego czworonożnego podopiecznego tylko dlatego, że nie ma go z kim zostawić w związku z wyjazdem na wakacje. Z kolei 73 proc. opowiedziało się przeciwko noszeniu futer ze zwierząt i było przeciwnych polowaniom. Nigdy nie wzięłoby udziału w pokazach walk zwierząt 70 proc. badanych.
Najmłodsi Włosi są też częściej niż kiedyś właścicielami zwierząt domowych. Jak wynika z raportu, ma je prawie 70 proc. badanych, przy czym ponad 28 proc. posiada więcej niż jedno zwierzę. Do najpopularniejszych należą oczywiście psy – 42 proc. i koty – 21,3 proc. Co piąte dziecko uważa swojego zwierzaka domowego za prawdziwego przyjaciela, dla 12 proc. jest on towarzyszem zabaw, a dla 13 proc. stworzeniem, którym należy się opiekować.
Takie wyniki to m.in. skutek licznych kampanii informacyjno-edukacyjnych, które od dawna prowadzone są we włoskich szkołach przez stowarzyszenia miłośników zwierząt oraz instytucje państwowe.
Eurispes przewiduje, że w 2007 r. Włosi przeznaczą na utrzymanie zwierząt domowych 4,7 mld euro. Połowę tej kwoty pochłoną koszty opieki weterynaryjnej, a prawie jedną czwartą stanowić będą wydatki na żywienie. (KKA)
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined