20.04.2007
Mniej jedzenia, więcej z życia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Naukowcy z londyńskiego Imperial College są przekonani, że psy, które jedzą mniej są zdrowsze i dłużej żyją.
fot. Shutterstock
Badania trwały od wielu lat. Poddano im 24 psy rasy labrador retriever. Połączono je formalnie w pary i jednemu z nich podawano o 25 proc. mniej jedzenia niż drugiemu. Okazało się, że zwierzaki poddane reżimowi dietetycznemu żyły średnio 1,8 roku dłużej i rzadziej zapadały na cukrzycę, zapalenia kości i stawów oraz choroby wieku starczego.
Naukowcy zauważyli też, że zaszły pozytywne zmiany w drobnoustrojach znajdujących się w jelitach mniej karmionych psów, a co za tym idzie w przemianie materii. Z kolei psy dostające więcej jedzenia miały w wydalanym moczu więcej potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia aminokwasów alifatycznych.
Prof. Jeremy Nicholson z Imperial College London: – To fascynujące badanie skupiało się przede wszystkim na znalezieniu optymalnej diety pozwalającej zwierzętom towarzyszącym takim jak psy zachować zdrowie i możliwie długie życie. Bonusem jest fakt, że tego typu długofalowe badania pomagają nam zrozumieć mechanizmy powstawania chorób, na które cierpią ludzie, a także procesu starzenia organizmu. (MC)
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined