06.11.2012
Muzyka klasyczna uspokaja psy
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W przeciwieństwie do muzyki metalowej, muzyka klasyczna uspokaja psy i poprawia im nastrój – tak wynika z badań uniwersytetu w amerykańskim stanie Kolorado.
fot. Thinkstock
Naukowcy na 45 minut włączali psom każdy rodzaj muzyki i opisywali ich zachowanie co każde pięć minut. Utwory Mozarta czy Chopina działały na przebywające w schronisku czworonogi lepiej niż inne rodzaje muzyki, a nawet lepiej niż cisza. Utwory takich zespołów metalowych jak Anthrax czy Iron Maiden wywoływały u zwierzaków nerwowość.
Muzyka klasyczna okazuje się więc nie tylko skutecznym sposobem na obniżenie stresu u psów, ale też darmowym. Naukowcy będą kontynuować badania – chcą sprawdzić, czy muzykę poważną można wykorzystać w klinikach operacyjnych i uspokajać za jej pomocą poddawane zabiegom psy i koty. KO
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined