REKLAMA
REKLAMA

29.04.2009

Najdodkładniej zbadana rasa

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Jaka? Portugalski pies dowodny, którego przedstawiciel właśnie biega po trawnikach Białego Domu. Być może ta rzadka rasa przyczyni się do poznania tajemnic wielu chorób, na które cierpią nie tylko psy, ale i ludzie – i pomoże znaleźć na nie antidotum.

fot. Shutterstock

REKLAMA

Czworonogi zapadają na 350 chorób genetycznych, z czego 300 jest podobnych do tych, na które chorują ludzie. Nieszczęście, które spotkało w 1996 r. Gordona Larka, biologa z Uniwersytetu Stanowego Utah w Salt Lake City, zapoczątkowało badania nad DNA portugalskich psów dowodnych. Na chorobę autogresywną zmarła wtedy jego suczka Georgie. Gdy szukał kolejnego portugalskiego psa dowodnego, zwrócił się do hodowczyni Karen Miller. Ta  w zamian poprosiła, by rozpoczął badania genetyczne nad rasą, które pomogą hodować zdrowsze psy. Tak narodził się Georgie Project (od imienia suczki Larka), w ramach którego współpracują właściciele psów, hodowcy i naukowcy. Ci pierwsi dostarczają próbki krwi i szczegółowe informacje o czworonogach.
Efekty tych badań pomogą nie tylko zwierzakom, ale i nam. Naukowcy pracujący przy Georgie Project odkryli, że niektóre przypadki choroby Addisona (niedoczynność kory nadnerczy, częsta u tej rasy, ale cierpią na nią też ludzie, wśród dotkniętych nią byli m.in. John Kennedy i Jane Austin) wiążą się z tym, że system immunologiczny traktuje własne elementy jako obce i zamiast bronić, atakuje nasz organizm. Zidentyfikowano dwa markery DNA u portugalskich psów dowodnych z tą chorobą i okazało się, że jeden pokrywa się z tym, który zidentyfikowano u ludzi. Inne odkrycie amerykańskich badaczy tłumaczy, dlaczego pekińczyki są małe, a wilczarze ogromne – o tym też decydują różnice w DNA, wpływające na aktywność genu wzrostu. (MC)

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s