REKLAMA
REKLAMA

06.04.2015

Pies na oksytocynie lepiej rozumie człowieka

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Psy lepiej rozumieją sygnały dawane im przez człowieka i szybciej znajdują dzięki temu ukrytą przekąskę, kiedy dostaną dawkę oksytocyny – stwierdzili naukowcy z Australii, o czym informują w „Animal Cognition”.

fot. Jolanta Tarułka

REKLAMA

– Odkrycie to rzuca nowe światło na proces ewolucji psów, który doprowadził do tego, że stały się najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Może mieć też znaczenie w hodowli psów, które jeszcze lepiej będą rozumiały ludzi – zauważa autorka badania Jessica Oliva z Monash University. Oksytocyna to dobrze znany hormon, który u ludzi pomaga np. nawiązać więź między matką a dzieckiem. Jest też związkiem chemicznym, który zwiększa zdolność ludzi do rozumienia emocji i rozwiązywania problemów społecznych.

– Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że oksytocyna jest ważna również dla zaistnienia więzi między człowiekiem a psem. Stwierdzono na przykład, że poklepywanie i przemawianie do psa nawet przez trzy minuty podnosi poziom oksytocyny w krwiobiegu zarówno człowieka, jak i psa – mówi Oliva. Ustalono również, że im bardziej człowiek jest przywiązany do jakiegoś psa, tym więcej oksytocyny można wykryć w moczu danej osoby. – Wydaje się więc, że oksytocyna może mieć udział w tworzeniu poczucia bliskości między człowiekiem i psem – mówi Oliva, cytowana przez serwis „News in Science”. – Pomiar stężenia oksytocyny we krwi niekoniecznie mówi jednak o tym, co dzieje się w mózgu – zastrzega badaczka.

W swoim badaniu Oliva i jej współpracownicy sprawdzali wpływ oksytocyny na zdolność psów do odczytywania sygnałów płynących od człowieka i pozwalających im ustalić, w której z dwóch misek znajduje się ukryta przekąska. Naukowcy przebadali dwukrotnie 31 suczek i 31 psów, podając im wcześniej oksytocynę (w formie spreju do nosa, bo taka najszybciej oddziałuje na zwierzę) albo placebo. Później naukowcy oceniali, jak psy wywiązały się z zadania. Okazało się, że zwierzęta, którym podano oksytocynę, odczytywały sygnały lepiej niż te, które dostały placebo. Co ciekawe, lepsze wyniki osiągały nawet do piętnastu dni po podaniu oksytocyny.

Oliva przypomina również wcześniejsze badania, z których wynika, że psy lepiej niż ich przodkowie wilki odczytują niewerbalne sygnały płynące od człowieka (np. wskazywanie palcem), pomocne w znajdowaniu ukrytych przysmaków. Psy są lepsze nawet od wilków (które są zwierzętami z natury społecznymi), które były wychowane przez ludzi.

– Założyłam, że w trakcie procesu udomowienia w mózgu psa stało się coś, co pozwoliło mu rozumieć sygnały społeczne wykorzystywane przez ludzi – opowiada badaczka, która przyjęła, że za więź między osobnikami z naszych gatunków odpowiada oksytocyna. Oliva planuje przeprowadzenie podobnych eksperymentów z wilkami, dzięki czemu chce się dowiedzieć więcej na temat psiej ewolucji.

Badaczka zauważa, że jedne psy wypadały w eksperymencie lepiej niż inne. Zastanawia się, czy u psów, które lepiej rozumieją sygnały człowieka, istnieją genetyczne różnice związane z genem receptorów oksytocynowych. Potwierdzenie tego może otworzyć drogę do selektywnej hodowli psów, zwłaszcza psów przewodników, psów dla wojska lub służb granicznych.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s