09.12.2012
Pies zachoruje, człowiek wyzdrowieje
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wirus paragrypy PIV5, który powoduje u psów schorzenia górnych dróg oddechowych, a dla człowieka jest nieszkodliwy, może posłużyć to produkcji szczepionek dla ludzi – odkryli naukowcy z Uniwersytetu Georgia pod kierunkiem prof. Biao He.
fot. Thinkstock
Według ostatnich informacji magazynu „Plos One” wirus PIV5 występujący u psów i służący do wytwarzania szczepionek przeciwko kaszlowi kennelowemu ma szansę przyczynić się do rewolucji w świecie szczepionek dla ludzi. Nasz układ odpornościowy potrafi ten wirus rozpoznawać i niszczyć. Naukowcy z Uniwersytetu Georgia stwierdzili, że można go użyć jako wektora wprowadzającego do organizmu człowieka inne groźne wirusy i w ten sposób spowodować wytworzenie przeciwciał chroniących przed groźnymi chorobami, na które dotąd nie było szczepionek.
Na razie udało się dzięki psiemu wirusowi stworzyć dobrą szczepionkę przeciwko wirusowi grypy H5N1 (powszechnie nazywanej ptasią grypą), który kilka lat temu spowodował panikę w wielu krajach. Naukowcy mają nadzieję, że uda się też wykorzystać PIV5 przy tworzeniu szczepionek przeciwko malarii, gruźlicy czy HIV. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined