REKLAMA
REKLAMA

31.05.2012

Rób co chcesz, tylko nie pal przy psie

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Dziś obchodzimy dzień bez papierosa ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r. Dlaczego piszemy o tym na stronie adresowanej do miłośników psów? Ponieważ wdychanie dymu papierosowego prawdopodobnie szkodzi czworonogom dużo bardziej niż ludziom.

fot. Thinkstock

REKLAMA

Psy zwykle spędzają w domu więcej czasu niż ludzie, co sprawia, że dużo bardziej narażone są na działanie toksycznych substancji, które przenikają do ich organizmów nie tylko podczas oddychania, lecz również osadzają się na sierści, a potem są zlizywane. Psy palaczy często zapadają na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która polega na postępującym i nieodwracalnym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe i może prowadzić do śmierci psa w wyniku uduszenia się. Inne problemy zdrowotne to problemy z sercem, skłonność do przeziębień. Uczulenie na dym tytoniowy jest również jedną z najczęstszych alergii u psów i objawia się kaszlem, świstem i trudnością z oddychaniem oraz wyciekiem z oczu.

U psów o długiej kufie, takich jak owczarki czy charty, wdychanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy nosowej i zatok, a z kolei u psów krótkonosych jest przyczyną raka płuc. Według danych towarzystwa Smoke Free psy mieszkające w domach palaczy o 60 proc. częściej zapadają na tę ostatnią chorobę, przy czym nie ma znaczenia liczba palaczy w domu, to, ile palą, ani czas, który pies spędza w domu.

Pamiętajmy, że aż 85 proc. toksyn z palącego się papierosa unosi się w powietrzu. Analizy wykazały, że nawet jeśli tylko raz zapalimy przy psie, ślady toksyn będzie można wykryć w jego ciele nawet wiele miesięcy później. MU

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s