03.11.2009

Zabawa fair play

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Co ludzi odróżnia od zwierząt? Według naukowców jest takich rzeczy coraz mniej. Badania dr Marca Bekoffa z Uniwersytetu Colorado w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że psowate mają poczucie moralności, innymi słowy potrafią odróżnić dobro od zła!

fot. istockphoto.com

– Nie twierdzę, że zwierzęta prowadzą rozważania filozoficzne na temat dobra i zła, ale moje badania nad zachowaniem psowatych potwierdzają, że w zabawie rozpoznają one zachowanie fair play – mówi Bekoff.

W swoich badaniach skoncentrował się on nad znaczeniem w zabawie psów, wilków i kojotów tzw. „playbow”, czyli przypadnięcia na przednie łapy, które przez właścicieli psów bardzo często interpretowane jest jako „zaproszenie do zabawy". Według Bekoffa zachowanie to ma znacznie szersze znaczenie. – Zwierzę, które je wykonuje ostrzega w ten sposób drugiego osobnika, z którym się bawi, że zamierza go ugryźć naprawdę mocno, ale nadal traktuje ich interakcję jako zabawę, nie ma więc złych intencji. Zdarza się też, że wykonuje „playbow”, aby przeprosić za zbyt mocne ugryzienie – tłumaczy.

Zabawa, której towarzyszy tego typu komunikacja jest przez inne zwierzęta odbierana jako zgodna z obowiązującymi regułami. Natomiast zwierzę, które nie używa tego typu sygnałów, jest izolowane, a wreszcie zmuszane do opuszczenia grupy.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s