Czy powinieneś całować swojego psa?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Wielu właścicieli uwielbia przytulać i całować swoje psy. Naukowcy od dawna się jednak spierają, czy jest to bezpieczne dla zdrowia ludzi. Jakie są najnowsze zalecenia lekarzy?

fot. Thinkstock

Według części lekarzy weterynarii całowanie zwierząt domowych może być niebezpieczne dla zdrowia. Uważają tak m.in. dr Tonny Johnson, dr Richard Besser czy dr Marty Becker. Zdaniem tego ostatniego to, co grozi opiekunom, to choroby zębów wywołane przez bakterie. Nie są to jednak niebezpieczne dolegliwości, a raczej dokuczliwe.

Dr Marty Becker głosi, że nie należy pozwalać zwierzętom domowym na lizanie ludzi. Ale przyznaje, że ignoruje własne zalecenie – nie ogranicza swoich kontaktów z psami. Co więc robi? Dba o higienę czworonogów.

Podstawa to kontrolowanie stanu zdrowia pupila i dbanie o jego sierść czy zęby – nie obejdzie się więc bez regularnego wyczesywania okrywy włosowej i mycia psu zębów.

Całować więc, czy nie całować? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ale najlepiej, jak zawsze zresztą, zachować zdrowy rozsądek. GO

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się