21.01.2009
Czy wolno dokarmiać czyjeś zwierzęta?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Często zwierzęta teoretycznie mające właścicieli bywają zaniedbane i głodne. Czy prawo pozwala dokarmiać niedożywione „nie-bezpańskie” psy?
fot. Shutterstock
Niestety wciąż pokutuje prymitywne przekonanie, że głodny pies jest „bardziej zły” i lepiej stróżuje. Próbując dokarmiać takiego nieszczęśnika, możemy zostać oskarżeni nawet o próbę otrucia. Raczej trudno liczyć na przychylność właścicieli takich psów. W końcu nasze zachowanie jest ingerencją w „święte prawo własności”. Czy jednak na pewno? Prawo właściciela nie jest nieograniczone, jego granice określają „ustawy i zasady współżycia społecznego” (art. 140 kodeksu cywilnego). Głodzenie psa, czyli utrzymywanie go w „(…) niewłaściwych warunkach bytowania(…)” jest niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt (art.6 ust. 2 pkt 10 ustawy) i zagrożone karą nawet do dwóch lat więzienia. Co więcej, zgodnie z prawem wszyscy jesteśmy winni zwierzętom „poszanowanie, ochronę i opiekę”. Dlatego, oczywiście przy zachowaniu wyczucia i rozsądku, należy dopuszczać możliwość legalnego dokarmiania psów. W skrajnych wypadkach możemy jednak zostać zmuszeni do zawiadomienia policji lub organizacji zajmującej się ochroną zwierząt o przypadku znęcania się.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined