08.09.2020
Uwaga! Trutka na ślimaki jest trująca także dla psów
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dbanie o ogród wcale nie jest proste. Szczególnie podczas plagi ślimaków! Jednak trutka na ślimaki może zaszkodzić nie tylko im…
fot. Shutterstock
Powszechnie używana w ogrodach trutka na ślimaki ma formę niewielkich, niebieskich granulek. Preparat ten składa się przede wszystkim z wyjątkowo toksycznego metaldehydu – połknięcie kilku gramów tej substancji może wywołać śmiertelne zatrucie nawet u dorosłego człowieka. Do tego środka dodawane są także substancje, które są kuszące dla ślimaków… i psów! Okazuje się także, że zjedzenie przez psa ślimaka, który wcześniej miał kontakt z trutką, może być równie niebezpieczne, co połknięcie samej trutki. Nic dziwnego więc, że zatrucie trutką na ślimaki jest tak częste u domowych czworonogów. Jak wyglądają objawy takiego zatrucia i jak można pomóc psiakowi, który zjadł trutkę na ślimaki?
Objawy zatrucia trutką na ślimaki
U psiaków, które zjadły trutkę na ślimaki, występują przeróżne objawy zależne od ilości połkniętego metaldehydu. Chwilę po zjedzeniu trutki psiak zaczyna mieć niekontrolowane skurcze mięśni, które szybko przechodzą w silne dreszcze. Towarzyszyć im może niepokój, rozszerzenie źrenic i wyjątkowo wysoka gorączka. W wyniku zatrucia i przegrzania często dochodzi do uszkodzenia mózgu i wątroby psiaka, a w następstwie jego śmierci. Następuje ona zazwyczaj w ciągu 4-12 godzin od zjedzenia trucizny. Dlatego tak ważne jest, by w razie zaobserwowania objawów zatrucia metaldehydem reagować jak najszybciej.
Trutka na ślimaki – jak pomóc psu, który ją zjadł?
Niestety nie istnieje odtrutka na metaldehyd – leczenie zatrucia jest wyłącznie objawowe. Zazwyczaj u psiaka wywołuje się wymioty, dzięki którym zwierzak pozbywa się resztek trutki z żołądka. Ważne jest także podanie kroplówek, które pozwolą na szybsze wypłukanie trucizny z organizmu oraz węgla, który wchłonie szkodliwą chemię. Skuteczność tych działań zależy od ilości zjedzonej przez psa trutki i szybkości reakcji opiekuna. By pomóc weterynarzowi w odpowiednim leczeniu, powinniśmy zabrać ze sobą także opakowanie zastosowanego przez nas środka na ślimaki.
Jak walczyć ze ślimakami, nie szkodząc psu?
Rozsypywanie trutki na ślimaki w miejscach, do których dostęp ma pies, jest wyjątkowo ryzykownym pomysłem. Dlatego warto pomyśleć nad innymi, bardziej ekologicznymi sposobami walki z tymi szkodnikami. Zbieranie ich, stosowanie ekologicznych pułapek czy oklejanie podstaw krzewów specjalną taśmą nie zaszkodzi czworonogowi, a może być niemal równie skuteczne, co rozrzucanie trutki w ogrodzie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.06.2023
Najdroższe psy świata – TOP 10 ras psów. Od czego zależy cena czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Najdroższe psy świata wzbudzają podziw i zachwyt. Równie często ich ceny wywołują zdziwienie, niedowierzanie, a nawet rozbawienie. 2 miliony dolarów za czworonoga? Dowiedz się, od czego zależy cena psa rasowego.
undefined
08.06.2023
Co wpływa na charakter psa? Naukowcy ustalili, że nie tylko rasa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Naukowcy zbadali charakter wielu psów i doszli do ciekawych wniosków. Na osobowość czworonoga wpływa nie tylko rasa, jaką reprezentuje, ale także kilka innych czynników.
undefined
04.06.2023
Zęby u psa – 6 ciekawostek uzębieniu i prawidłowym zgryzie u psa
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy psom wypadają zęby mleczne? Ile zębów ma pies? I jak powinny wyglądać zdrowe zęby u psa? Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o psim uzębieniu i dlaczego takie ważne jest, aby każdy opiekun tę wiedzę posiadał!
undefined