30.05.2022
Uśmiech, proszę! Poznaj fakty na temat psich zębów
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Świat zwierząt jest pełen ciekawostek, wiedzą o tym zarówno osoby zajmujące się badaniem czworonogów, jak i opiekunowie. Psy mają się czym wyróżnić! Nasze ukochane psiaki mają nie tylko niesamowity węch, lecz także zęby. A czy wiesz o psich zębach wszystko? Podejrzewamy, że nie.
fot. Shutterstock
Choć o psach wiemy już wiele, to wciąż są odkrywane przed nami tajemnice ich gatunku. Ciekawostki na temat czworonogów od lat są obiektem badań, a opiekunowie często zachodzą w głowę, widząc dziwne dla nich zachowanie ukochanego pupila. Specjaliści badają nie tylko zachowanie psów, lecz także ich budowę. Anatomia tych zwierząt skrywa wiele tajemnic. Dotyczy to także psich zębów. Co o nich wiemy?
Fakty o psich zębach – tego mogłeś nie wiedzieć!
Mleczaki, a potem spora ilość stałych zębów
Psy, podobnie jak ludzie, początkowo mają mleczne zęby, których zaczynają się pozbywać w okolicach 3-4 miesiąca. Wymiana zębów trwa do około 9. miesiąca życia czworonoga. Kompletne uzębienie psa to 42 zęby stałe. Dla porównania człowiek ma 32.
Zęby nie tylko do przeżuwania
Psy nie mają takich udogodnień jak my, muszą z codziennymi czynnościami radzić sobie w inny sposób. Do wykonywania rzeczy, do których my używany rąk, one radzą sobie za pomocą pyska i – co za tym idzie – zębów. Psia szczęka służy nie tylko do przeżuwania, lecz także do chwytania, ciągnięcia i obrony. To właśnie z tego względu rozstaw psich zębów różni się od ludzkiego.
Siekacze u psów pierwotnie służyły do odrywania mięsa od kości zdobyczy. Dzisiaj dzięki nim tną jedzony pokarm na mniejsze kawałki. Dłuższe niż pozostałe zęby to kły, które pomagają domowym psom w codziennych czynnościach. Gdy twój but nieoczekiwania znalazł się w innym miejscu, możesz być pewny, że to sprawka pupila i jego kłów. Dodatkowo kły pomagają czworonogom rozgryzać kawałki pożywienia na mniejsze.
Przedtrzonowce i trzonowce, które uchodzą za najbardziej masywne, to zęby, które pełnią funkcje rozdrabniania pokarmu. Natomiast najsilniejsze w szczęce pupila są łamacze.
Budowa zębów psa zadziwia niejednego człowieka
Mowa tu w szczególności o korzeniach zębów. Jak podają eksperci, struktura korzeni zębów czworonogów jest podobna do ludzkich. Wyjątek stanowią zęby trzonowe, które mają dwa korzenie, a dwa dolne zęby trzonowe aż trzy. Zadziwia także długość korzeni, które są dużo dłuższe niż te u ludzi.
Próchnica? A co to takiego?
Gdyby psy chodziły do dentysty, z pewnością byłyby tymi pacjentami, których najbardziej się lubi, czyli bezproblemowymi. Lata badań nad budową psich zębów pokazały, że rzadko dochodzi tam do powstawania ubytków. Co ma na to wpływ? Bakterie w jamie ustnej, a raczej niemal ich brak. Szczęka psa jest narażona na zupełnie inne patogeny niż ludzka. Czworonóg dodatkowo nie spożywa takiej ilości cukru, co człowiek, a więc bakterie, które powodują próchnicę, występują u naszych pupili niezwykle rzadko!
Próchnica u psów jest zwykle powodowana przez słodkie smakołyki, jak np. banany czy słodkie ziemniaki. Leczenie ubytków wygląda tak samo, jak u ludzi. Usuwa się chorą strukturę i zastępuje nowym wypełnieniem – zdradza dr Mark Williamson w rozmowie z Dunedin Animal Medical Center.
Psie zęby a choroby
Oczywiście fakt, że psie zęby nieco różnią się od naszych, nie oznacza, że nie mogą ich dopaść żadne choroby. Wręcz przeciwnie. Rekomendowane jest nie tylko regularne zaglądanie do psiego pyska, lecz także dbanie o higienę psich zębów. A w przypadku jakichkolwiek zmian na szkliwie czy dziąsłach pupila, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Zaniepokoić powinny nas m.in. takie objawy, jak:
- krwawiące dziąsła;
- nieprzyjemny, cuchnący oddech;
- widoczna krew w misce z wodą lub jedzeniu;
- gęsta ślina;
- upuszczanie jedzenia podczas posiłków;
- obrzęk pyska;
- regularne i częste pocieranie pyska łapami lub o podłogę.
Nawet gdy nie występują żadne z powyższych objawów, należy pamiętać o regularnej kontroli uzębienia u lekarza weterynarii.
źródło: www.dunedinamc.com
Anna Marciniak
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.