Samokontrola u psów

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Działają bardziej impulsywnie i często postępują ryzykownie – tak naukowcy z Université Lille Nord de France scharakteryzowali psy, które nie potrafią nad sobą zapanować.

fot. Thinkstock

 

Ludzie czasem zachowują się impulsywnie i niebezpiecznie – na przykład przechodzą przez ruchliwą ulicę w niedozwolonym miejscu. Czy psy pod wpływem impulsu także zachowują się nieprzewidywalnie? Francuscy naukowcy przebadali 10 psów. Część z nich uczyli pozostawania w pozycji siedzącej przez ok. 10 minut, co wpływało na zmniejszenie ich samokontroli. Pozostałe psy mogły swobodnie poruszać się w swoich boksach, co nie wpływało na ich panowanie nad sobą. Następnie psy z obydwu grup wprowadzano do pomieszczenia, w którym znajdował się groźnie ujadający pies. Zwierzęta przebywały z agresywnym osobnikiem w jednym pomieszczeniu przez 4 minuty, ale to od nich zależało, w jakiej odległości się znajdowały. Zbliżenie do ujadającego psa uznawano za reakcję bardziej naturalną, ale ryzykowną. Czworonogi, które wcześniej musiały siedzieć w jednym miejscu, znacznie dłużej przebywały w pobliżu agresywnego osobnika niż te, których samokontrola nie była wcześniej nadwyrężona. Okazuje się więc, że u psów, podobnie jak u ludzi, zmęczenie i zdenerwowanie ma wpływ na podejmowanie impulsywnych i nie zawsze bezpiecznych decyzji. Psychicznie wyczerpane psy nie myślą jasno, przez co mogą narażać się na niebezpieczeństwo. Według naukowców wyniki tego eksperymentu pokazują, że ograniczona samokontrola to zjawisko dotyczące także psów, a nie, jak dotychczas uważano, tylko ludzi. JH

Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Zobacz powiązane artykuły

Czy psy mają uczucia? Czas poznać prawdę!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Wiele osób, które nie przepadają za psami, uważa, że nie mają one uczuć. Czy faktycznie tak jest? Czy złość, radość i strach są jedynie domeną człowieka? Sprawdź, jaka jest prawda i czy ktoś to zbadał.

czy psy mają uczucia

undefined

Dlaczego psy lubią ludzi, którzy nie lubią psów?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jedni nie lubią kotów, inni nie lubią psów, a jeszcze inni pozostałych gatunków zwierząt. Ale… niektóre psy lubią ludzi, którzy nie lubią psów! Dlaczego tak się dzieje?

dlaczego psy lubią ludzi którzy nie lubią psów

undefined

10 mitów o psach. Sprawdź, czy je znasz!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Psy nie widzą kolorów? Zimny psi nos to oznaka zdrowia? Mity o psach… Które są prawdziwe, a które nie? Sprawdźmy!

10 mitów o psach

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się