15.04.2012
Samokontrola u psów
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Działają bardziej impulsywnie i często postępują ryzykownie – tak naukowcy z Université Lille Nord de France scharakteryzowali psy, które nie potrafią nad sobą zapanować.
fot. Thinkstock
Ludzie czasem zachowują się impulsywnie i niebezpiecznie – na przykład przechodzą przez ruchliwą ulicę w niedozwolonym miejscu. Czy psy pod wpływem impulsu także zachowują się nieprzewidywalnie? Francuscy naukowcy przebadali 10 psów. Część z nich uczyli pozostawania w pozycji siedzącej przez ok. 10 minut, co wpływało na zmniejszenie ich samokontroli. Pozostałe psy mogły swobodnie poruszać się w swoich boksach, co nie wpływało na ich panowanie nad sobą. Następnie psy z obydwu grup wprowadzano do pomieszczenia, w którym znajdował się groźnie ujadający pies. Zwierzęta przebywały z agresywnym osobnikiem w jednym pomieszczeniu przez 4 minuty, ale to od nich zależało, w jakiej odległości się znajdowały. Zbliżenie do ujadającego psa uznawano za reakcję bardziej naturalną, ale ryzykowną. Czworonogi, które wcześniej musiały siedzieć w jednym miejscu, znacznie dłużej przebywały w pobliżu agresywnego osobnika niż te, których samokontrola nie była wcześniej nadwyrężona. Okazuje się więc, że u psów, podobnie jak u ludzi, zmęczenie i zdenerwowanie ma wpływ na podejmowanie impulsywnych i nie zawsze bezpiecznych decyzji. Psychicznie wyczerpane psy nie myślą jasno, przez co mogą narażać się na niebezpieczeństwo. Według naukowców wyniki tego eksperymentu pokazują, że ograniczona samokontrola to zjawisko dotyczące także psów, a nie, jak dotychczas uważano, tylko ludzi. JH
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.05.2023
Zbadano DNA Balto. Współczesne psy zaprzęgowe mają inne geny
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Naukowcy z Kalifornii zbadali geny psa zaprzęgowego, który żył niemal 100 lat temu. Porównali jego DNA z dzisiejszymi psami, które pełnią taką samą funkcję w tym regionie. Odkryli znaczne różnice, które wpływają na ich jakość życia!
undefined
28.05.2023
W USA ludzi coraz częściej odwiedzają misie. Do ich odstraszania zaangażowano psy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niektórych stanach w USA niedźwiedzie coraz chętniej odwiedzają ludzi. Niektóre wizyty kończą się tragicznie, bo mieszkańcy w obawie o własne życie łapią za broń. Biolog Carrie Hunt znalazła humanitarne rozwiązanie rosnącego problemu.
undefined
26.05.2023
Na trufle z psem w Polsce? Oczywiście!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Trufle kojarzą się przede wszystkim z luksusem. Do ich szukania wykorzystywano świnie, a także, co nikogo nie dziwi, psy. Czy jednak w Polsce szukanie trufli z psem jest możliwe? Sprawdź, co na to specjalistka!
undefined