REKLAMA
REKLAMA

Golden i labrador. Czym się różnią te dwa retrievery?

author-avatar.svg

Aleksandra Więcławska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Czy golden to taki długowłosy labrador? Nierzadko można usłyszeć takie pytanie z ust osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psami. Wyjaśnijmy więc, czym golden i labrador się różnią!

Golden i labrador - czym się różnią

fot. Shutterstock

REKLAMA

Golden i labrador to dwie różne rasy, choć należące do tej samej grupy. Pełna nazwa każdej z tych ras to: golden retrieverlabrador retriever. Obie rasy należą do grupy retrieverów, czyli psów wyhodowanych do aportowania postrzałków ptactwa wodnego. Mają one wiele cech wspólnych, ale kilka je różni.

Golden i labrador – czym się różnią z wyglądu?

Na pierwszy rzut oka widać, że rasy te różnią się szatą. Labradory mają krótką sierść z bogatym podszerstkiem, natomiast goldeny są długowłose. W związku z tym inne wymagania pielęgnacyjne stoją przed właścicielami każdej z tych ras. I tu niespodzianka – to wcale nie goldeny potrafią „zasierścić” całe mieszkanie, a właśnie labki! Dlaczego?

Szata goldenów, choć długa, jest bardzo miękka. Wypadające kłaki zbierają się w kątach i tworzą łatwe do sprzątnięcia kule sierści, przypominające koty z kurzu. Przy regularnym odkurzaniu właściwie nie jest to problem. Sama sierść goldena też nie wymaga specjalnej pielęgnacji – wystarczy psa raz w tygodniu wyczesać. Kąpie się go w razie potrzeby, ale wystarczy raz na pół roku.

Sierść labradorów jest twarda i krótka. Szczególnie w okresie linienia wypadają duże jej ilości, które można znaleźć potem naprawdę wszędzie – w dywanach, na kanapach, a gdy spojrzy się pod słońce, to i blat kuchenny pokrywa warstwa kłaczków… Jedynym sposobem, by sobie z tym poradzić – poza regularnym odkurzeniem całego domu – jest wyczesywanie labka. Powinno się to robić przynajmniej raz w tygodniu, a gdy pies linieje – nawet co drugi dzień. Nie obejdzie się bez furminatora, czyli specjalnego grzebienia, który zbiera nie tylko tę sierść z wierzchu, ale właśnie „wyciąga” też podszerstek.

Golden i labrador różnią się także umaszczeniem. Goldeny występują tylko w kolorze kremowym, choć intensywność tego ubarwienia może być różna – spotyka się goldeny o umaszczeniu złotym (stąd nazwa rasy). Nie istnieją goldeny w kolorze czarnym, choć niektórzy tak sądzą, mając prawdopodobnie na myśli inną rasę, również z grupy retrieverów – flat coated retrievera. Z kolei labradory bardziej różnią się między sobą kolorystycznie – występują w odmianach: czarnej, biszkoptowej i czekoladowej. Odcienie biszkoptu również mogą mieć inną intensywność – od barwy jasnej, kremowej, aż po rudą.

Goldeny

Golden i labrador – czym się różnią z charakteru?

Golden łatwiej się podporządkowuje właścicielowi, ale jest przy tym bardzo wrażliwy – źle traktowany przeżywa to bardziej niż psy większości innych ras. Sporo goldenów ma skłonność do pilnowania przedmiotów, od początku trzeba więc dbać o to, by pies za zupełnie normalne traktował zbliżanie się do jego legowiska czy ruszanie jego zabawek. Źle zsocjalizowany golden może stać się lękliwy i obawiać się nowych osób czy dzieci.

Labrador jest od goldena bardziej samodzielny i ma silniejszy charakter. Wymaga od początku konsekwentnego prowadzenia, gdyż jest dość uparty. Oduczenie go złych nawyków bywa trudne i czasochłonne. Podczas gdy źle wychowywany golden może przejawiać zachowania lękowe, nieprawidłowo prowadzone labki stają się nadpobudliwe, a czasem wręcz agresywne. Dlatego socjalizacja od samego początku jest tak ważna. Labrador znany z tego, że jest przyjacielem dzieci – oczywiście stanie się nim, ale jeśli zadbamy o jego dobre kontakty z maluchami od szczenięctwa.

Labradory

REKLAMA

Golden i labrador – w czym są podobne?

Zaletami obu ras są wrodzona łagodność i przyjazne nastawienie do ludzi, dlatego nie sprawdzą się w roli psów stróżujących czy obronnych. Lubią dzieci i są w stosunku do nich cierpliwe. Wymagają bliskiego kontaktu z rodziną, nie powinny być izolowane od domowników, a zwłaszcza nie mogą być trzymane w kojcu.

Golden i labrador to psy inteligentne i chętne do nauki. Potrzebują dużo ruchu (ale niekoniecznie biegania przy rowerze – lepsze są dla nich wielokilometrowe spacery z atrakcjami, nauką sztuczek i elementami tropienia), lubią pływać, sprawdzają się także w psich sportach.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Aleksandra Więcławska

Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s