28.01.2009
Jak dbać o yorka? Na jakie choroby są narażone psy tej rasy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Yorkshire terrier jest miniaturowym psem o długiej szacie. Nie linieje, ale jego pielęgnacja jest dość pracochłonna i musi się odbywać systematycznie.
fot. Shutterstock
Yorkshire terrier jest miniaturowym psem o długiej szacie. Nie linieje, ale jego pielęgnacja jest dość pracochłonna i musi się odbywać systematycznie.Mały podopieczny wymaga kąpieli raz na 2-3 tygodnie w dobrym szamponie przeznaczonym dla jedwabistej sierści. Potem nakłada się odpowiednią odżywkę, którą po kilku minutach trzeba spłukać. Sierść należy delikatnie osuszyć ręcznikiem. Można zastosować specjalny preparat ułatwiający rozczesywanie. Następnie trzeba za pomocą suszarki – ciepłym, lecz nie gorącym strumieniem powietrza – wysuszyć psa, układając włosy na grzbiecie z charakterystycznym przedziałkiem. Wycinamy sierść w okolicach odbytu i między opuszkami palców, formując stopy w okrągłą „kocią łapę”. Włosy na uszach strzyżemy maszynką do jednej trzeciej wysokości. Na głowie upinamy kucyk.
Psom wystawowym zakłada się papiloty po uprzednim nałożeniu specjalnego olejku, który chroni szatę przed zniszczeniem. Co dwa dni trzeba je zdejmować i po rozczesaniu sierści zawijać ponownie. Przed samą wystawą kąpie się psa w szamponie odtłuszczającym, nakłada balsam, środek antystatyczny i suszy jak zwykle.
Yorki, które nie biorą udziału w wystawach, można regularnie strzyc, co znacznie skróci czas przeznaczony na ich pielęgnację.
Psy tej rasy należy chronić przed zimnem i wilgocią, zakładając im ubranka. W sprzedaży są także bardzo przydatne latem przewiewne siatkowe kubraczki, które podczas spacerów zapobiegają wplątywaniu się w długą sierść patyczków lub kłosów.
Yorki potrzebują diety wysokoenergetycznej. Można podawać im naturalne jedzenie uzupełnione odpowiednimi preparatami wapniowo-witaminowymi lub stosować karmy opracowane specjalnie dla tej rasy. Ponieważ wiele z tych psiaków jest wybrednych i cierpi na brak apetytu, hodowcy zalecają podawanie karmy dla szczeniąt także dorosłym czworonogom. Zwierzęta z nadwagą należy przestawić na dietę niskotłuszczową. Nie wolno zapominać o systematycznym usuwaniu szybko odkładającego się kamienia nazębnego.
Jak większość przedstawicieli ras miniaturowych york miewa skłonności do zwichnięcia rzepki i aseptycznej martwicy główki kości udowej. Sporadycznie zdarzają się zwężenie i zapadanie się tchawicy, problemy z sercem i niezarośnięte ciemiączko u osobników karłowatych.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined