REKLAMA
REKLAMA

Jaki charakter ma owczarek francuski briard?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Owczarek francuski briard ma duży temperament, jest wesoły i spontaniczny, ale zrównoważony. Jako zwierzak wrażliwy nie nadaje się do trzymania w kojcu i potrzebuje stałej obecności człowieka.

fot. Shutterstock

REKLAMA

Jest silnie związany z właścicielem, a wrodzona opiekuńczość – szczególnie w stosunku do dzieci – może niekiedy wiązać się ze zbytnią nieufnością wobec obcych osób. Z tego powodu briard wymaga stanowczego wychowania od szczeniaka – choć nie należy traktować go ostro, bo nie osiągnie się w ten sposób zamierzonego celu.

Owczarek francuski jest inteligentny i dobrze radzi sobie podczas szkolenia. Uczy się szybko, ale potrzebuje motywacji. Nadaje się do szkolenia w zakresie ogólnego posłuszeństwa, jak również IPO (pies obrończy). Aktywny i zwinny, świetnie nadaje się do uprawiania psich sportów, np. obedience, agility czy flyballu. Chętnie pływa, aportuje, może towarzyszyć biegaczowi lub rowerzyście. Trzeba jednak pamiętać, że treningi można z nim rozpocząć dopiero około piętnastego miesiąca życia.

Psy tej rasy najlepiej czują się w domu z ogrodem i doskonale go strzegą. Dostosują się jednak także do życia w mieszkaniu, jeśli będą miały dużo ruchu i zajęć.

Pielęgnacja briarda musi być systematyczna, bo długa sierść ma tendencje do kołtunienia. Psa powinno się dokładnie wyczesywać 1-2 razy w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na włos za uszami, na portkach i w pachwinach. Przed zabiegiem trzeba zwilżyć sierść specjalnym płynem lub balsamem rozcieńczonym wodą – czesanie na sucho spowoduje łamanie się włosa. Podczas rozczesywania kołtunów pomocne są specjalne pudry lub płyny, można też rozciąć je wzdłuż nożyczkami. Do kąpieli należy używać szamponów i balsamów dla psów o tzw. kozim włosie. Przed suszeniem można zastosować płyn antystatyczny.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s