21.01.2009
Maskotki z charakterem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakie charaktery mają yorkshire terrier i chihuahua? Jak je żywić i pielęgnować?
chihuahua fot. Shutterstock
Yorkshire terriery, choć wyglądają jak maskotki, mają wszystkie cechy psów z rodziny terierów – są żywe, wesołe, pełne animuszu, zadziorne i pewne siebie. Bardzo przywiązane do opiekuna, bywają zazdrosne o jego względy. Lubią mu stale towarzyszyć, co nie jest kłopotliwe, ponieważ niewielkiego yorka można zabrać z sobą właściwie wszędzie.
Szczenięta wymagają socjalizacji, nie można izolować ich od psów, ludzi czy nowych sytuacji, gdyż w przeciwnym razie, gdy dorosną, mogą zachowywać się nerwowo i histerycznie. Yorki są towarzyskie, chętnie przebywają wśród innych czworonogów, ale najlepiej dogadują się z przedstawicielami własnej rasy lub z psami większymi od siebie. Ich wrodzona czujność często objawia się nadmierną hałaśliwością, zwłaszcza gdy zostaną źle wychowane. Są aktywne i sprawne, ale wystarczy im umiarkowana ilość ruchu.
Chihuahua, podobnie jak yorki, mają duży temperament i wesołe usposobienie. Są przyjacielskie, wrażliwe, przywiązane do rodziny. Lubią być w centrum zainteresowania i chętnie przesiadują na kolanach.
Serdeczne w stosunku do wszystkich domowników, największym uczuciem darzą jednak wybraną osobę. Są odważne i pewne siebie, mimo niewielkiego wzrostu starają się bronić swojego terytorium. Najlepiej czują się w towarzystwie małych czworonogów, wobec obcych psów, nawet dużo większych od siebie, bywają zadziorne. Są ruchliwe, ale podobnie jak yorki, nie wymagają długich spacerów.
Obie rasy nie są kosztowne w utrzymaniu, choć wymagają karmy dobrej jakości, wysokoenergetycznej, najlepiej dla ras miniaturowych (dla yorków dostępna jest specjalistyczna karma). Można podawać również posiłki tradycyjne, uzupełnione preparatami wapniowo-witaminowymi. Zarówno pielęgnacja krótkowłosego, jak i długowłosego chihuahua nie jest kłopotliwa.
Wystarczy kąpiel w miarę potrzeby (np. co dwa, trzy miesiące) w szamponie dla odpowiedniego rodzaju włosa i czesanie. Pielęgnacja yorka wymaga więcej czasu. Trzeba go kąpać co dwa tygodnie w szamponie dla długiego, miękkiego włosa i nakładać balsam chroniący sierść przed kołtunieniem. Psom wystawowym zakłada się papiloty, zwilżając uprzednio włosy specjalnym olejkiem (co dwa dni należy je rozwijać i zawijać ponownie). Jeśli nie planujemy uczestnictwa w wystawach, można yorka regularnie strzyc.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2025
5 ras psów, które nie lubią spacerów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
„Nie lubię spacerów!” – te słowa wypowiada w reklamie uroczy mopsik, broniąc się przed kolejnym spacerkiem. Ma on wielu kolegów także nieprzepadających za nadmierną aktywnością. Które rasy psów nie lubią spacerów i chętniej spędzą czas na wygodnej kanapie?
undefined
19.05.2025
5 ras na krótkich nóżkach. Które psy mają krótkie łapki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na krótkich łapkach wytrwale drepczą za opiekunem, no i kiełbasy ze stołu raczej nie ukradną. Skąd wzięły się krótkonogie psiaki i które z ras na krótkich łapkach są najpopularniejsze?
undefined
12.05.2025
Psy dla alergików. Czy istnieją rasy psów, które nie uczulają?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Alergia na sierść psa bywa prawdziwą udręką dla miłośników zwierząt. Jakie są najpopularniejsze rasy psów dla alergików? I jak można ograniczyć objawy alergii, mieszkając z domowym czworonogiem?
undefined