01.07.2021
5 problemów zdrowotnych, których przyczyną może być niewłaściwe żywienie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewłaściwe żywienie psa może wywołać u niego wiele problemów zdrowotnych, a także poważnych chorób. Sprawdź, jak ich uniknąć.
fot. Shutterstock
Prawidłowe żywienie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia naszych czworonożnych podopiecznych. Dlatego podawana psu karma powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Niewłaściwe żywienie może być bowiem przyczyną wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych u psa.
Niewłaściwe żywienie może oznaczać problemy…
Niedoborowa w białko, tłuszcz, włókno, witaminy lub składniki mineralne dieta dla psa może mieć poważne konsekwencje. Jednak nadmiar tych składników również odbije się na zdrowiu zwierzaka. Jakimi chorobami i problemami zdrowotnymi może skutkować podawanie psu nieodpowiedniej diety? Oto 5 najczęstszych dolegliwości zdrowotnych wynikających z niewłaściwego żywienia.
1. Biegunka
Biegunka u psa to częsty skutek zbyt nagłej zmiany w jego żywieniu. Specjaliści nie bez powodu zalecają, by każdą zmianę karmy przeprowadzać stopniowo, początkowo zastępując tylko niewielką część dotychczasowego jedzenia nową karmą i stopniowo zwiększając jej udział w diecie zwierzaka. Biegunki mogą pojawić się także w efekcie podania psu resztek z ludzkiego obiadu. Rozstrój żołądka następuje często po zjedzeniu tłustego, przyprawionego mięsa lub przekąsek typu chipsy lub popcorn. Psy żywione dietą domową niedoborową we włókno lub zawierającą zbyt dużo tłuszczu również mogą cierpieć na nawracające biegunki. W przypadku zwierzaków o wrażliwych żołądkach należy szczególnie dbać o prawidłową dietę, podając im tylko sprawdzone, lekkostrawne karmy i unikając nieodpowiednich dla psa przysmaków.
2. Nadwaga i otyłość
Zbyt obfite dawkowanie karmy, dokarmianie psiaka przysmakami i tłustymi gryzakami to najczęstsze przyczyny nadwagi i otyłości u psów. Konsekwencje przekarmienia i nagromadzenia się tkanki tłuszczowej u czworonoga mogą być naprawdę poważne. Otyły psiak narażony jest na cukrzycę, choroby serca i zwyrodnienia stawów. Istnieją również badania dowodzące, że psiaki cierpiące na otyłość żyją nawet o kilka lat krócej, niż ich szczupli koledzy. Czworonogi ze skłonnością do przejadania się i nadwagi powinny otrzymywać specjalną dietę o obniżonej kaloryczności. Ich karma powinna być także wzbogacona o dodatkowe włókno pokarmowe, które pęczniejąc w żołądku, zapewni im dłuższe uczucie sytości.
3. Problemy dermatologiczne
Przetłuszczona lub łamliwa sierść, łupież i wyłysienia to częsty problem wynikający z niewłaściwego żywienia. Takie objawy mogą dotyczyć psów otrzymujących wraz z pokarmem zbyt mało białka stanowiącego budulec dla włosa. Problemy te wynikają często również ze zbyt małej ilości tłuszczu odpowiadającego za prawidłowe nawilżenie skóry. Domowe czworonogi cierpiące na problemy skórne powinny otrzymywać specjalną dietę wzbogaconą o kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z oleju z łososia oraz składniki mineralne niezbędne dla zachowania zdrowej skóry i pięknej sierści. Mokra karma Dolina Noteci Premium Perfect Care Skin Support to produkt stworzony z myślą o psach z problemami dermatologicznymi, ale nie tylko – karma ta sprawdzi się także w żywieniu psów długowłosych i wystawowych oraz podczas jesiennej i wiosennej zmiany sierści.
4. Krzywica
Krzywica to przypadłość dotycząca przede wszystkim psiaków rosnących. Spowodowana jest najczęściej przez dietę ubogą w niezbędną szczeniakowi witaminę D3 oraz wapń. Dolegliwość ta rozwija się jednak bardzo powoli, przez co bywa niezauważalna dla opiekuna nawet przez kilka miesięcy. Krzywica objawia się początkowo pogrubieniem nadgarstków i obecnością zgrubień na żebrach. W zaawansowanym stadium szczeniak może mieć problemy z wyrzynaniem się zębów, poruszaniem się i cierpieć na znaczne osłabienie odporności. Dlatego tak ważne jest, by psiaki rosnące żywione były zbilansowaną karmą dla szczeniąt, która dostarczy im odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
5. Zapalenie trzustki
Ostre zapalenie trzustki to częsta dolegliwość u psów, których opiekunowie nie dbają o ich prawidłowe żywienie. Zbyt duża dawka tłuszczu podana psu na raz (na przykład w postaci tłuszczu po smażeniu dodanego do psiej miski) lub stałe karmienie go wysokimi dawkami tłuszczu może poskutkować rozwinięciem się stanu zapalnego trzustki. Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, że oprócz biegunki, wymiotów i podwyższonej temperatury skutkuje także trwałymi zmianami w funkcjonowaniu tego narządu, które mogą przerodzić się w cukrzycę. Zwierzak cierpiący na ostre zapalenie trzustki odczuwa również silny ból brzucha i wymagać będzie podawania kroplówek oraz leków. Pies z ostrym zapaleniem trzustki będzie musiał mieć podawaną specjalistyczną dietę weterynaryjną.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined