12.06.2017
Ale duża kałuża!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psa trudniej nauczyć czystości niż kota. Ale gdy już to umie, raczej nie nabrudzi. Chyba że jest chory lub… wyprowadzamy go zbyt rzadko.
fot. Shutterstock
Kotki nauczone załatwiać się do kuwety – czytamy czasem w ogłoszeniach. Też mi wyczyn! Koty instynktownie robią to w piasku lub żwirku, jeśli im tylko postawimy wypełnioną nim kuwetę. Co innego z psami… By nauczyć szczeniaka zachowywania czystości w domu, trzeba się trochę postarać.
Dlaczego szczeniak nie podnosi łapy?
Dlatego że podnoszenie łapy nie jest potrzebne do opróżnienia pęcherza. Ma ono związek ze znakowaniem terenu moczem, ale to może robić dopiero dojrzały pies. Jednak nawet dorosłe samce nie zawsze podnoszą łapę – na przykład gdy są chore i nie w głowie im znakowanie. Załatwiają się wtedy jak szczeniak lub suczka – lekko przykucając.
Najważniejsza zasada jest prosta w teorii: nie wolno dopuścić do tego, by psiak załatwiał się w miejscu niedozwolonym – bo jeszcze się do tego przyzwyczai! Im mniej razy się to zdarzy, tym szybciej się nauczy. W praktyce oznacza to śledzenie pupila i wyprowadzanie go lub wynoszenie na dwór, gdy zanosi się na to, czego chcemy uniknąć.
Na szczęście można przewidzieć, kiedy to nastąpi: po przebudzeniu, po posiłku albo wtedy, gdy zwierzak zaczyna nagle węszyć i niespokojnie biegać lub się kręcić. Nie zważamy wtedy na to, czy mamy makijaż, tylko wskakujemy w pierwsze z brzegu buty i pędziiimyyy… A potem nagradzamy psa za to, że zrobił to, co zrobił, tam, gdzie miał zrobić.
A jeśli mu się zdarza w domu?
Weterynarze opowiadają mnóstwo anegdot: – Mój pies brudzi w nocy. – A o której jest rano wyprowadzany? – O 12… Byłoby śmiesznie, gdyby nie to, że psiak się męczy (przecież nauczyliśmy go czystości, więc stara się wytrzymać), a gdy zdarzy się katastrofa, jeszcze za to obrywa! Na dodatek takie powstrzymywanie potrzeb fizjologicznych jest niezdrowe, może doprowadzić nawet do kamicy nerkowej!
5 ważnych zasad robienia kałuż
- Aby było z czego je robić, trzeba wypić 44 ml wody na kilogram masy ciała; czyli jeśli jestem kundelkiem ważącym 10 kg i jem tylko suchą karmę, muszę wychłeptać co dzień 2 szklanki wody (jedna ma 250 ml).
- Kałużę robimy sprawnie – jeśli to trwa zbyt długo, a kałuża jest mała, pan powinien się zorientować, że mamy jakiś problem.
- Gotową kałużę trzeba pokazać panu, przynajmniej od czasu do czasu: czy nie ma czerwonego koloru, bo to oznaka choroby.
- 3 kałuże w ciagu dnia to minimum, by nie nabawić się problemów z nerkami – na tyle spacerów trzeba wyciagnąć pana z domu.
- Nie robimy kałuż w domu – bo to oznacza, że jesteśmy niewychowani, chorzy lub mamy nerwicę.
Gdy siusia za dużo i za często
Kamica – jeśli do niej dojdzie – objawia się trudnością w siusianiu. Podobnie problem z powiększoną prostatą, przytrafiający się samcom – tak jak panom – zwykle w starszym wieku.
Częściej jednak pies załatwia się za często. Zdarza się to w wypadku m.in. cukrzycy, nadczynności tarczycy lub przewlekłej niewydolności nerek. Bywa też jednym z objawów groźnego dla życia ropomacicza u niewysterylizowanych suczek (za to wysterylizowane mogą cierpieć na nietrzymanie moczu i wtedy trzeba im podawać hormony).
Czasem jest skutkiem zaburzenia poziomu pierwiastków w organizmie, np. podwyższonego poziomu wapnia lub niedoboru potasu. Powodem częstego siusiania, zwłaszcza u suczek, może być też infekcja w wyniku przemarznięcia. A także zbyt słona dieta, zwiększająca pragnienie.
Nie karać, tylko zbadać
We wszystkich tych przypadkach nie pomoże strofowanie psa za kałużę w domu. Trzeba się uporać z problemem zdrowotnym: wyleczyć pupila lub – w wypadku chorób przewlekłych – zacząć mu podawać leki. A wtedy wszystko wróci do normy!
Jeśli więc nasz psiak nagle zaczął brudzić w domu, przede wszystkim dajmy do zbadania jego mocz. Pobranie go nie jest proste. W wypadku psów grozi nam małym prysznicem… Za suczką z kolei trzeba biegać z płaskim naczyniem i podsunąć je zręcznie w odpowiedniej chwili. Trzymamy kciuki!
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined