28.02.2018
Komendy! 3 najczęstsze błędy podczas ich wydawania
Grzeczni Podopieczni
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Komendy słowne. Dla nas „oczywista oczywistość”. Dla psa - często zgadywanie w ciemno. A przynajmniej wtedy, kiedy popełniasz jeden z poniższych błędów.
fot. Ewa Pawlikowska
Jakie są 3 najczęstsze błędy, które popełniamy przy wydawaniu komend?
1. Intonacja
Jeśli myślisz, że dla psa nie ma różnicy pomiędzy przeciągłym i niskim SIAAAAAD, a krótkim i ostrym SIAD, jesteś w błędzie. Intonacja to wspaniałe narzędzie, którym możemy przyspieszyć proces nauki danej komendy, jak i go zwolnić.
Jeśli twój pies należy do psów łatwo rozkojarzających się, i z reguły pobudzonych samym faktem możliwości treningu, to zdecydowanie unikaj krótkich brzmień o wysokiej tonacji. Przydadzą one się psom, które trudno osiągają poziom optymalnego stanu „nakręcenia”. Z kolei jeśli twój pies jest typowym powolniakiem, nie stosuj przeciąganych słów.
2. Słowo klucz
Siad, siadaj, usiądź, siądź, no siedź żesz, siad mówię, powiedziałem siad, siadł pies. To tylko część z możliwości, jaką słyszę podczas egzekwowania od psa komendy „siad”. I o ile dla psa różnica pomiędzy siad a siadł, siad i siadaj jest jeszcze do zniesienia, to inne udziwnienia już nie.
Jeśli twój pies mimo wszystko rozumie, o co ci chodzi, to tylko dzięki swojej cennej umiejętności obserwacji. Gest dłonią, wyprostowana sylwetka lub złączone nogi to sygnały, które podpowiadają, o co ci chodzi. Zadziwiające, jak często my, ludzie, traktujemy psy jak istoty rozumiejące wszystkie niuanse naszego języka.
3. Powtarzanie
Błąd ten nie jest błędem w odczuciu psa, wręcz przeciwnie. Im więcej razy powtarzamy (siad, siad, no siad!), tym pies dłużej może być nieposłuszny. My jednak tym nawykiem robimy sobie wiele kłopotu. Nie dość, że pies zatraca posłuszeństwo na pojedyncze hasło „leżeć”, to jeszcze uczy się, że właściwa komenda powinna brzmieć „leżeć, leżeć, leeeżeć”. A raczej nikt z nas nie liczy, ile razy powtarzamy daną komendę, zanim ją pies wykona. Duży błąd. Cierpliwość jest cnotą nie bez powodu i w tym przypadku.
I jak, czy któryś z powyższych błędów jest twoim problemem? A może masz inny, własny grzeszek,który wychodzi na jaw podczas niekonsekwentnego wydawania komendy?
Zoolog z pasji i wykształcenia. Na co dzień trener szkolenia psów i opiekun zwierząt. Odkąd udało jej się wytrenować kurę, a następnie żyrafę, wie, że nie istnieją psy głupie. Co najwyżej na tyle sprytne, aby takowe udawać :)
Zobacz powiązane artykuły
29.09.2023
Jak bardzo otoczenie wpływa na zachowanie psa? Nagranie goldena zamkniętego w budzie zbulwersowało internet
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Nie tak dawno pisałam o akicie duszonej na konsultacji w jednej z psich szkół. Emocje jeszcze dobrze nie opadły, gdy historia golden retrievera w innym ośrodku ponownie doprowadziła psią część internetu do wrzenia.
undefined
28.09.2023
#MuremZaCiapuniem – pies Ciapunio oskarżony o zjedzenie 100 główek kapusty
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeden z ostatnich odcinków „Sprawy dla reportera” przejdzie do historii. Reportaż dotyczył poważnego sporu sąsiedzkiego, a winnym miał być pies Ciapunio, który rzekomo splądrował pole kapusty.
undefined
20.09.2023
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii – woda, łódka i... stres na brzegu
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Czy żeglowanie może mieć wpływ na wyzwania, które stoją na co dzień przed lekarzami weterynarii? O tym, dlaczego powstały regaty żeglarskie dla lekarzy weterynarii i branży, a także, z czym muszą zmagać się specjaliści, rozmawia z lekarzem weterynarii Bartłomiejem Kuroszem Leszek Wolany, CMO i co-founder hiPets.
undefined