28.02.2018
Komendy! 3 najczęstsze błędy podczas ich wydawania
Grzeczni Podopieczni
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Komendy słowne. Dla nas „oczywista oczywistość”. Dla psa - często zgadywanie w ciemno. A przynajmniej wtedy, kiedy popełniasz jeden z poniższych błędów.
fot. Ewa Pawlikowska
Jakie są 3 najczęstsze błędy, które popełniamy przy wydawaniu komend?
1. Intonacja
Jeśli myślisz, że dla psa nie ma różnicy pomiędzy przeciągłym i niskim SIAAAAAD, a krótkim i ostrym SIAD, jesteś w błędzie. Intonacja to wspaniałe narzędzie, którym możemy przyspieszyć proces nauki danej komendy, jak i go zwolnić.
Jeśli twój pies należy do psów łatwo rozkojarzających się, i z reguły pobudzonych samym faktem możliwości treningu, to zdecydowanie unikaj krótkich brzmień o wysokiej tonacji. Przydadzą one się psom, które trudno osiągają poziom optymalnego stanu „nakręcenia”. Z kolei jeśli twój pies jest typowym powolniakiem, nie stosuj przeciąganych słów.
2. Słowo klucz
Siad, siadaj, usiądź, siądź, no siedź żesz, siad mówię, powiedziałem siad, siadł pies. To tylko część z możliwości, jaką słyszę podczas egzekwowania od psa komendy „siad”. I o ile dla psa różnica pomiędzy siad a siadł, siad i siadaj jest jeszcze do zniesienia, to inne udziwnienia już nie.
Jeśli twój pies mimo wszystko rozumie, o co ci chodzi, to tylko dzięki swojej cennej umiejętności obserwacji. Gest dłonią, wyprostowana sylwetka lub złączone nogi to sygnały, które podpowiadają, o co ci chodzi. Zadziwiające, jak często my, ludzie, traktujemy psy jak istoty rozumiejące wszystkie niuanse naszego języka.
3. Powtarzanie
Błąd ten nie jest błędem w odczuciu psa, wręcz przeciwnie. Im więcej razy powtarzamy (siad, siad, no siad!), tym pies dłużej może być nieposłuszny. My jednak tym nawykiem robimy sobie wiele kłopotu. Nie dość, że pies zatraca posłuszeństwo na pojedyncze hasło „leżeć”, to jeszcze uczy się, że właściwa komenda powinna brzmieć „leżeć, leżeć, leeeżeć”. A raczej nikt z nas nie liczy, ile razy powtarzamy daną komendę, zanim ją pies wykona. Duży błąd. Cierpliwość jest cnotą nie bez powodu i w tym przypadku.
I jak, czy któryś z powyższych błędów jest twoim problemem? A może masz inny, własny grzeszek,który wychodzi na jaw podczas niekonsekwentnego wydawania komendy?
Zoolog z pasji i wykształcenia. Na co dzień trener szkolenia psów i opiekun zwierząt. Odkąd udało jej się wytrenować kurę, a następnie żyrafę, wie, że nie istnieją psy głupie. Co najwyżej na tyle sprytne, aby takowe udawać :)
Zobacz powiązane artykuły
22.04.2023
Kiedy szczeniak może wyjść na spacer? O tych rzeczach nie miałeś pojęcia!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiosna i lato to czas, kiedy wiele osób decyduje się na nowego członka rodziny. Dłużej jesteśmy w domach, mamy więcej czasu. Poza tym suki najczęściej mają cieczki wiosną i jesienią, zatem siłą rzeczy szczeniaki pojawiają właśnie przed wakacjami.
undefined
28.03.2023
George – pies, który wydostał się z piekła. „Psa w tak fatalnym stanie nigdy nie widziałam”
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choć zmieniają się prawo i stosunek do zwierząt, to jednak nie wszędzie zmiany postępują tak samo szybko. Co jakiś czas oglądamy przypadki skrajnych zaniedbań psów i kotów. Jednym z nich jest sprawa George’a.
undefined
20.05.2022
Dlaczego nie warto wyważać otwartych drzwi, czyli skąd się wzięły normy żywienia dla psów i kotów
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Do tej pory mnie zastanawia, kto tak zawalił w powyższym przypadku edukację na studiach weterynaryjnych – bo pierwszy zbiór danych, na podstawie których ustalono normy żywienia dla psów i kotów, zostały wydane przeszło pół wieku temu. No ale cóż, nie wszyscy może mieli szansę o tym usłyszeć…
Dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, spec. żywienia klinicznego
undefined