07.02.2022
Pies zjada kupy. Jak walczyć z koprofagią u psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zjadanie odchodów przez psa to wyjątkowo niebezpieczny problem mogący skończyć się zatruciem lub zarobaczeniem. Jak radzić sobie z koprofagią u psa?
fot. Shutterstock
Koprofagia u psa to poważny problem, z którym boryka się wielu opiekunów domowych czworonogów. Psiak zjadający odchody innych zwierząt podczas spacerów lub wyjadający kocie kupy z kuwety z oczywistych względów może budzić w nas obrzydzenie i niechęć. Jednak koprofagia to nie tylko problem estetyczny, lecz także zdrowotny. Odchody mogą bowiem zawierać przeróżne pasożyty i toksyny, które często wywołują u czworonoga zatrucie pokarmowe i nawracające biegunki. Jak odzwyczaić psiaka od zjadania kup na spacerach? I jakie suplementy pomogą nam w walce z koprofagią u psa?
Dlaczego pies zjada kupy?
Koprofagia może mieć kilka przyczyn. Niektóre z nich sprawią, że skłonność do tego typu zachowań u psów będzie niezwykle trudna do zwalczenia. Inne będą wymagać tylko niewielkich zmian w codziennej opiece nad czworonogiem lub nauczenia go odpowiednich komend. Jak rozpoznać powód, dla którego pies zjada odchody innych zwierząt?
Pierwotne instynkty
Zjadanie odchodów innych zwierząt to dla wielu psów całkowicie normalne zachowanie. W naturze krewni domowych czworonogów posilają się kupami innych zwierząt, gdyż stanowią one dobre źródło białka, wstępnie przetrawionych składników roślinnych. Zawierają także wiele substancji produkowanych przez bakterie jelitowe znajdujące się w przewodzie pokarmowym innych gatunków ssaków. Koprofagię można więc zaliczyć do zachowań mających swoje korzenie w pierwotnych instynktach – tak samo jak tarzanie się w nieczystościach czy zjadanie trawy. Nie znaczy to jednak, że zjadanie odchodów jest dla psa bezpieczne i wskazane. Mające kontakt z odchodami dzikie zwierzęta są narażone na silne zarobaczenie, które przyczynia się do znacznego skrócenia ich życia. Tego nie chciałby żaden odpowiedzialny opiekun czworonoga!
Nieprawidłowa dieta
Niedobory składników pokarmowych to rzadkość u psów żywionych pełnoporcjową karmą dostosowaną do wieku, wielkości i poziomu aktywności danego zwierzaka. Problemy żywieniowe mogące powodować koprofagię u psów mogą natomiast dotyczyć czworonogów otrzymujących źle zbilansowaną dietę domową zawierającą zbyt mało białka, witamin lub składników mineralnych. Niedobory pokarmowe będą też powodować szereg innych objawów, takich jak pogorszenie jakości sierści, utrata masy mięśniowej czy brak chęci do zabawy.
Zaburzenia trawienia i wchłaniania
Niektóre choroby przewlekłe, takie jak zewnątrzwydzielnicze zapalenie trzustki, będą powodować zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych. Skutkiem tych chorób jest niedożywienie i związany z nim silny głód prowokujący psa do zjadania znalezionych na spacerze nieczystości, w tym także odchodów innych zwierząt. O takich problemach będą świadczyć też nawracające biegunki, zwiększona objętość kału, wychudzenie i osłabienie. Zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego będą wymagać podawania zwierzęciu specjalistycznej diety, a często także leków i dodatkowych enzymów. W takiej sytuacji warto wspomóc psa także odpowiednimi preparatami przeciw zjadaniu odchodów przez psa, zawierającymi pre- i probiotyki oraz substancje wspomagające procesy trawienia.
Suplementy pomocne w walce z koprofagią u psa
Jednym z najskuteczniejszych suplementów przeciwdziałającym koprofagii u psów jest CoproVet. Preparat ten łączy w sobie szereg substancji poprawiających wchłanianie substancji odżywczych i regulujących skład mikroflory jelitowej u psa:
- probiotyki wpływające na lepsze funkcjonowanie przewodu trawiennego u psa i ograniczające namnażanie się chorobotwórczych bakterii;
- prebiotyki zapewniające wzrost prawidłowej mikroflory jelit;
- wyciąg z ananasa (bromelaina) wspierający trawienie i wchłanianie białka;
- ekstrakt z Yucca schidigera ograniczający nieprzyjemny zapach kału czworonoga.
Szczenięca ciekawość
Szczenięta poznające otaczający je świat chętnie biorą do pyska wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Do pyszczka szczeniaka trafić więc może nie tylko patyk, kamień czy but opiekuna, lecz także kupa innego zwierzęcia lub psa. Zachowania takie często przechodzą z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach mogą ulec utrwaleniu i pojawiać się także, gdy psiak już dorośnie. Szczególnie, jeśli zwierzak zorientuje się, że tego typu niepożądane zachowania są doskonałym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi opiekuna…
Problemy behawioralne
Zjadanie nietypowych rzeczy może być objawem odczuwanego przez psa nadmiernego stresu lub nudy. Takie problemy mogą wynikać z nieprawidłowej socjalizacji w wieku szczenięcym, przebytej traumy lub z braku wystarczającej aktywności i uwagi ze strony opiekuna. Koprofagia to także przypadłość mogąca dotykać psy wykazujące zachowania kompulsywne. Zjadanie własnych odchodów może natomiast wynikać z długiego przetrzymywania zwierzaka w zbyt ciasnej klatce zmuszającej go do załatwiania się pod siebie lub nieprawidłowo przeprowadzonej nauki czystości polegającej na stosowaniu kar.
Jak oduczyć psa zjadania odchodów?
Leczenie koprofagii u psa należy rozpocząć od zdiagnozowania przyczyny, dla której zjada on odchody. Zwierzakowi ze skłonnością do zjadania kup należy przede wszystkim wykonać badania krwi i kału. Pozwolą one wykryć problemy zdrowotne i niedobory pokarmowe skutkujące spaczonym łaknieniem. W przypadku choroby niezbędne będzie podawanie psu leków, a nieraz także specjalistycznej diety.
Jeśli podejrzewamy, że koprofagia może być spowodowana stresem, lękiem lub innymi problemami behawioralnymi, powinniśmy skonsultować się z polecanym behawiorystą lub trenerem psów. Pokaże on, jak przeciwdziałać niepożądanym zachowaniom u psa, zmieniając jego warunki życia i zmniejszając odczuwane przez zwierzaka stres i nudę. Cięższe przypadki zaburzeń behawioralnych mogą wymagać podawania czworonogowi odpowiednio dobranych leków łagodzących niepokój lub zmniejszających nadpobudliwość. Takie leki dobierze lekarz weterynarii, który jest behawiorystą zwierząt.
Takie postępowanie nie przyniesie jednak natychmiastowych efektów. Niezwykle ważne jest więc zapobieganie koprofagii u psa mającego skłonność do zjadania kup. Pomocne w tym będzie zakładanie mu kagańca uniemożliwiającego pobieranie nieczystości podczas spacerów, prowadzenie zwierzaka na smyczy, a także nauczenie go komendy „zostaw”. Domowemu czworonogowi warto także podawać sprawdzone suplementy uzupełniające jego dietę w składniki zmniejszające skłonność do zjadania odchodów.
Poznaj całą gamę produktów Vet Expert!
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined