Twój pies je kupy na spacerze? Wiemy, skąd bierze się ten problem!

Aleksandra Prochocka

Aleksandra Prochocka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jedzenie kup na spacerach to jeden z tych psich problemów, które wzbudzają obrzydzenie u ich opiekunów… Czy można temu jakoś zaradzić? Sprawdź, co zrobić, jeśli twój pies je kupy!

pies je kupy

fot. Shutterstock

Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli twój pies je kupy na spacerach!

Dlaczego pies je kupy?

Zjadanie kup, zwane fachowo koprofagią, nie ma jednej, ustalonej przyczyny. Istnieje jednak kilka teorii tłumaczących to odpychające zachowanie.

Instynkt

Jedzenie odchodów innych psów to zachowanie zupełnie naturalne dla suk opiekujących się własnymi szczeniętami. Do pewnego wieku maluchów matka sprząta po nich w ten sposób nieczystości, by zachować porządek w gnieździe. Również wiele szczeniąt wykazuje za młodu takie skłonności – instynkt nakazuje im brać do pyska i próbować wszystko, co znajdzie się w pobliżu. Szczęśliwie wiele psiaków szybko wyrasta z takich pomysłów.

Głód i choroby

Zagłodzony lub poważnie niedożywiony pies z desperacji będzie jeść wszystko, co znajdzie – łącznie z odchodami. Jednak nawet dobrze żywione czworonogi mogą odczuwać nieustanne uczucie głodu. Jest ono często spowodowane przeróżnymi, niełatwymi do zauważenia chorobami – zaburzeniami pracy trzustki, niedoczynnością tarczycy czy cukrzycą. Jedzenie niejadalnych rzeczy może być także objawem problemów żołądkowych, takich jak zgaga i zaburzenia wchłaniania. Koprofagia zdarza się również u starszych psów cierpiących na demencję.

Lęk i niepokój

Niektóre psy żyjące w chronicznym stresie mogą zjadać własne odchody. Szczególnie częste jest to u psów, których opiekunowie stosują kary za załatwianie się w domu. Może się zdarzyć, że psiak skojarzy sobie krzyk i bicie nie z wydalaniem, a z samą obecnością kupy. Chcąc uchronić się przed karą, po prostu ją zje, przez co pozbędzie się dowodów… i uniknie kary. W przypadku dwóch psów żyjących w jednym domu zdarzyć się może, że kupa pozostawiona przez jednego psa zostanie zjedzona przez drugiego zwierzaka.

Czy takie zachowanie jest niebezpieczne dla psa?

Jedzenie własnych odchodów nie jest zbyt dużym zagrożeniem dla zdrowia czworonoga. Jednak obecne w kale bakterie, gdy trafią do pyska psa, który właśnie zjadł kupę, mogą przenosić się na innych domowników podczas lizania po rękach czy przytulania zwierzaka. Zjadanie odchodów innych zwierząt może natomiast wywołać przeróżne, często poważne konsekwencje. Pies, który je kupy innych psów czy kotów, narażony jest na zarażenie pasożytami oraz ciężkimi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Dlatego czworonogi ze skłonnościami do koprofagii powinny być regularnie odrobaczane i badane przez weterynarza.

Co zrobić, gdy pies je kupy?

Pierwszym krokiem do zwalczenia tego obrzydliwego problemu jest wykluczenie ewentualnych problemów zdrowotnych zwierzaka. W tym celu należy skonsultować się z weterynarzem i przeprowadzić zalecane przez niego badania. Jeśli nasz zwierzak jest zdrowy, powinniśmy przede wszystkim uniemożliwić mu dostęp do odchodów – regularnie sprzątać ogród i zabezpieczyć kocią kuwetę. Psiaki mające skłonność do zjadania własnej kupy tuż po załatwieniu się należy trzymać na smyczy i natychmiast sprzątać po nich, zanim zainteresują się swoimi odchodami. W tym celu można odwracać ich uwagę rzuconymi na trawę przysmakami.

Psiaka można także nauczyć, żeby po załatwieniu się od razu wrócił do opiekuna i usiadł przed nim w oczekiwaniu na nagrodę. Niezwykle przydatne mogą okazać się także komendy „do mnie” i „zostaw„, których powinniśmy używać widząc, że nasz zwierzak interesuje się podczas spacerów czymś, czym nie powinien. Jeśli mimo wszystko problem jest trudny do opanowania, warto skonsultować się z dobrym trenerem lub behawiorystą, który pracuje metodami pozytywnymi!

Podziel się tym artykułem:

Aleksandra Prochocka
Aleksandra Prochocka

Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się