13.01.2018
Zdrowie psa. Jak o nie dbać, by nasz pupil nie chorował
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
O tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie pupila, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak się dowiedzieć, jak robić to dobrze.
fot. Shutterstock
Zdrowie to podstawa. Gdy go zabraknie, nic nas nie cieszy. Myślicie, że z psami jest inaczej? Jest dokładnie tak samo! Chory pies jest smutny, brak mu chęci do życia, nie ma siły na spacery i zabawę. Dlatego aby uniknąć przykrych sytuacji, warto pamiętać o kilku elementach, które składają się na dobrą kondycję naszego pupila. Wszak nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Weterynarz
Co roku zabieraj psa na rutynową kontrolę u weterynarza. Ponieważ psy starzeją się dużo szybciej niż ludzie, przez rok w organizmie czworonoga wiele się zmienia. Zwykłe badanie może w porę uratować pupila, gdy się okaże, że rozwija się w nim choroba.
Czesanie
Jak dbać o zdrowie psa? Raz w tygodniu poświęć 15 minut na pielęgnację swego podopiecznego. Chodzi o sprawne (niekoniecznie bardzo dokładne) wyczesanie sierści zwierzaka. Ma to wiele zalet – usuniesz w ten sposób martwe włosy, poprawisz psu krążenie, sprawdzisz, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany skórne albo czy gdzieś za uchem nie wbił się kleszcz. Robiąc to regularnie, masz pewność, że zauważysz, gdy psu nagle zacznie wypadać dużo więcej sierści niż zwykle – a to objaw wielu chorób.
Zęby
Regularne czyszczenie psu zębów zapobiega ich utracie i chorobom dziąseł. Przy tej okazji można też zaobserwować nietypowe zmiany w wyglądzie języka (może to być oznaką choroby).
Żywienie
Dobre odżywianie to podstawa – wybieraj karmę dostosowaną do wieku zwierzaka i jak najlepszej jakości. Zawsze sprawdzaj na opakowaniu, ile danego jedzenia powinien otrzymywać twój podopieczny, by ani nie czuł głodu, ani zbytnio nie przybrał na wadze. Pamiętaj też o tym, by zawsze miał dostęp do świeżej wody.
Ćwiczenia
Dotyczą zarówno psów, jak i ludzi – ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie! Ćwiczenia ruchowe (chodzenie raz szybciej, raz wolniej, bieganie) utrzymują mięśnie psa w dobrej kondycji, wzmacniają pracę serca i wspierają układ trawienny. Poza tym poprawiają postawę zwierzaka i – co oczywiste – pozwalają się pozbyć nadmiaru energii.
Nawet jeśli twój pies ma do dyspozycji ogród, nie rezygnuj ze spacerów – zwierzak sam z siebie raczej nie pobiega po doskonale znanym sobie ograniczonym terenie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy w bloku, przynajmniej raz dziennie wybierz się z pupilem na dłuższy (czyli trwający choćby 40 minut) spacer.
Spacer, czyli najprostszy sposób na zdrowie
1. Spacer po osiedlu (w pobliżu miejsca zamieszkania, po dobrze znanej okolicy)
To doskonała okazja do podtrzymywania kontaktów towarzyskich – zarówno dla psa, jak i dla właściciela.
2. Dłuższy spacer (trwający przynajmniej 40 minut) po mniej znanych terenach
Przynajmniej raz w tygodniu standardową rundkę warto zamienić na dłuższy spacer po mniej znanym psu terenie.
3. Wyprawa za miasto (wyjazd w zupełnie nieznaną psu okolicę)
Kilkugodzinna wędrówka uwieńczona piknikiem będzie dla ciebie i psa wspaniałym weekendowym doładowaniem akumulatorów.
Aktywnie z psem
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pozwolą tobie i pupilowi spędzić aktywnie czas!
Agility
Polega na pokonywaniu przez psa specjalnego toru przeszkód, w czym pomagają mu komendy wydawane przez opiekuna. Pies w odpowiedniej kolejności przeskakuje barierki, wbiega na kładki, omija słupki albo czołga się przez tunel. Właściciel cały czas biegnie przed psem i wskazuje mu kolejne przeszkody.
Doga
To nazwa odmiany jogi, którą można uprawiać wraz ze swoim psem. Doga polega na wymianie – opiekun wspiera swojego psa w osiągnięciu właściwej pozycji, a innym razem to pies wspomaga opiekuna w uzyskaniu perfekcyjnego ustawienia ciała. Według entuzjastów dogi jest ona idealną formą pogłębienia więzi z własnym psem.
Frisbee
Jest plastikowym (dla ludzi) lub gumowym (dla psów) dyskiem, który się rzuca. Ta znana forma rekreacji z udziałem psa staje się spektakularnym sportem. Zawody latających psów robią ogromne wrażenie na widzach, bo czworonożni zawodnicy wykonują niesamowite ewolucje w powietrzu.
Rower
A obok biegnący pies – możesz spróbować zachęcić swojego pupila do takiej aktywności, jeśli jest on średnich lub dużych rozmiarów i odbył podstawowy trening posłuszeństwa. Pamiętaj, żeby na taką przejażdżkę zabrać z sobą dużo wody dla psa. Kontroluj też stopień jego zmęczenia. Jeśli natomiast masz psa wielkości yorka, zainstaluj przy kierownicy odpowiednio zabezpieczony koszyk i zabierz malucha na wspólną przejażdżkę. Zmieniające się krajobrazy, nowe zapachy i wiatr rozwiewający sierść zapewnią mu dużo wrażeń!
Jogging
Czyli bieganie. Większość psów instynktownie udaje się w pogoń za kimś, kto biegnie, więc przekonanie go do tej aktywności nie powinno stanowić problemu. Zacznijcie od spokojnego truchtu i krótkiego dystansu. Pamiętaj, by do biegania pies miał założone szelki, a nie obrożę. Jeśli chodzi o smycz, to wygodniejszą opcją niż standardowa jest smycz amortyzująca.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined