19.03.2024
Animbulans – krakowscy uczniowie walczą o lepszy świat dla zwierząt
Marta Ozimek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Krakowscy uczniowie stawiają na zwierzęta. Jak zaczął się projekt „Animbulans” w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”?
fot. Shutterstock
W domu Asi zwierzęta były od zawsze. Jeszcze jak była mała razem z rodzicami, ratowała psy skrzywdzone i pozostawione na pastwę losu przez człowieka. Pierwsza była Cywila, uratowana z pseudohodowli, która porzuciła ją na pewną śmierć na pustkowiu. Do końca życia bała się jeździć autem, jednak przy kochającej rodzinie odżyła i stała się wspaniałym, radosnym psem. Potem byli Kulka i Messi. Rodzina znalazła ich na cmentarzu, gdy błąkali się wystraszeni między nagrobkami. Ostatnim psem jest Luka.
Nie wiemy, co się jej stało, ale ktoś na pewno gdzieś ją przywiązał. Gdy znaleźliśmy ją pod sklepem, miała na szyi sznur. Ktoś musiał ją bardzo skrzywdzić, ponieważ bardzo ciężko jest jej zaufać ludziom, mimo naszej dwuletniej pracy z nią.
Pomaganie zwierzętom we krwi
Wszystko zaczęło się od Cioci Asi. Była nieocenionym wsparciem i mentorem w rozwoju tak wielkiej empatii do zwierząt. Nauczyła Asię, by stawiała na wybory swojego serca i nie bała się – bo to przede wszystkim strach blokuje nas w działaniu. Od najmłodszych lat czuła pomoc Cioci, co pozwoliło rozwinąć jej skrzydła i przesądziło o życiowej ścieżce kariery. Dlatego stworzyła projekt „Animbulans”. Asia chce związać swoje życie ze zwierzętami, niezależnie od okoliczności, jakie ją spotkają – nawet tych łamiących serce.
Po śmierci Cioci, spowodowanej przez raka, było mi bardzo ciężko. Ale wiedziałam, że na pewno byłaby dumna z mojej próby stworzenia takiego projektu. Nie mogłam się pozbierać, ale wiedziałam i wiem, że nie chciałaby, żebym się smuciła. Ciocia zawsze wspierała moją miłość i chęć pomocy zwierzętom – myślę, że dalej to robi.
Gdy dowiedziała się o olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, od razu pomyślała, że może to wykorzystać do uświadamiania ludzi o potrzebach pupili, by móc chociaż trochę poprawić im życie. Pomogli jej w tym przyjaciele – tak jak Asia kochają zwierzęta, więc w znalezieniu grupy chętnych do współtworzenia takiego przedsięwzięcia nie miała problemu. Okazali jej wielkie wsparcie i bardzo się zaangażowali, by móc szerzyć wiedzę na temat wszystkich zwierząt.
„Animbulans” w imieniu dobrostanu zwierząt
Każdy z uczniów zaangażowanych w projekt ma grupę zwierząt, o której wie coś więcej i dzięki temu łatwiej było im zacząć projekt. „Animbulans” tworzą osoby, które mają wiedzę z zakresu zwierząt domowych, są też osoby zajmujące się zwierzętami gospodarskimi, a także takie, które zajmują się ptakami. Razem tworzą zgraną grupę, która prężnie działa nie tylko online, w mediach społecznościowych, ale też i stacjonarnie na terenie Krakowa.
Zamierzamy dalej dążyć do szerzenia wiedzy na temat wszystkich zwierząt. Każde z nich zasługuje na spokój, chcemy zwiększać świadomość ludzi na temat tego, jak działają i co możemy zrobić, by im pomóc. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za pomoc i pozytywny odzew, jaki dostaliśmy od naszych Patronów, jak i ludzi, którzy oglądają nasze filmiki i posty. To dzięki nim nadal możemy tworzyć treści, które mają na celu poprawę bytu zwierząt.
Asia i cały team „Animbulans” nie zamierzają się wycofać i będą dalej próbować, bo żeby osiągnąć dany cel, trzeba działać. Przed nimi jeszcze dużo pracy, ale nie poddają się, ponieważ wiedzą, że warto. Zachęcamy do śledzenia ich działalności na Instagramie: www.instagram.com/animbulans, jak i wsparcia ich zbiórki: zrzutka.pl/h77p2u.
Miłośniczka zwierząt wszelakich, z natury empatyczna, z zawodu ironiczna, prywatnie dychotomiczna. Codziennie boli mnie serce, że nie mogę przygarnąć wszystkich potrzebujących stworzeń. Jak kawa, to czarna, jak kraść – to miliony.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined