24.08.2018
Szczeniak kontra szczepienia. Kiedy na pierwszy spacer z psem?
Alicja Kowalska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Oczami wyobraźni widzisz, jak jesteście razem w parku… Stop! Przeczytaj, zanim wybierzesz się na pierwszy spacer z psem.
fot. Shutterstock
Poznajemy naszego szczeniaka zazwyczaj wtedy, gdy ten kończy dwa miesiące i jest radosną, pulchną i zdrową kulką. Zdrową, bo przez pierwsze tygodnie życia przed chorobami strzegła go odporność wyssana z mlekiem matki. Jednak po około 8-12 tygodniach życia naturalna ochrona zaczyna zanikać, dlatego tak ważne jest, abyśmy my, jako nowi opiekunowie, zadbali o to, by pies był zaszczepiony. Zatem, kiedy wybrać się na pierwszy spacer z psem?
Pierwsze szczepienia w życiu szczeniaka mogą przesądzać o jego dalszym zdrowiu, a nawet życiu. Dla pełnej osłony szczeniak powinien przyjąć 3 dawki szczepionki – w szóstym, dziewiątym i dwunastym tygodniu życia – mówi lekarz weterynarii Łukasz Kuligowski z lecznicy weterynaryjnej „Morskie Oko”.
Pierwsza dawka to szczepionka przeciwko parwowirozie i nosówce. Druga i trzecia to utrwalenie tej pierwszej oraz szczepienie przeciwko takim chorobom jak: kaszel kenelowy czy zapalenie wątroby.
W dużych miastach psie choroby występują rzadko, ale w mniejszych miejscowościach są na porządku dziennym. A trzeba pamiętać, że parwowiroza i nosówka to najgroźniejsze dla szczeniąt choroby zakaźne. Charakteryzuje je bardzo ciężki przebieg i wysoka śmiertelność maluchów, która w przypadku nosówki wynosi aż 97%! – ostrzega lekarz.
Pierwszy spacer z psem? Co nagle, to po diable!
Dlatego do czasu, aż psiak nie przyjmie wszystkich szczepień, powinniśmy zrezygnować ze spacerów do parku czy lasu, a tym bardziej nie powinniśmy pozwalać na to, aby szczeniak bawił się z obcymi psami. To zalecenie nie wszystkim właścicielom się jednak podoba…
Kiedy mój szczeniak skończy szczepienia, będzie miał już 3,5 miesiąca, czyli cały najlepszy czas na socjalizację przesiedzi w domu! To chyba lekka przesada, nie dajmy się zwariować! – żali się nasza czytelniczka.
Ostrożność z wariactwem nie ma nic wspólnego i jeśli chodzi o zdrowie malucha, to jego dobro powinno być dla nas priorytetem, bo jeden pozornie niewinny spacer może dla psiaka skończyć się tragicznie.
Zabieraniem szczeniaka w miejsca często odwiedzane przez inne psy mówię stanowczo „nie”. Szczeniak zaraża się nie tylko poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, ale też z jego odchodami. Pamiętajcie, że wirus parwowirozy utrzymuje się w glebie do pół roku i nawet jeśli odchodów na trawie nie widać, wirus ciągle może tam być! – przestrzega Łukasz Kuligowski.
Na pierwszy bezpieczny dla zdrowia spacer możemy się więc wybrać ze szczeniakiem ok. 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu, czyli w 14. tygodniu życia. Do tego czasu możemy go oczywiście socjalizować – wyprowadzajmy go do własnego ogródka, do którego nie mają dostępu obce psy, zaprośmy do domu szczepionego i zdrowego psa sąsiada lub po prostu weźmy malucha na wycieczkę pociągiem lub tramwajem i trzymając go na rękach, zapoznawajmy go z otaczającą rzeczywistością.
Ale prawdziwe spacery najlepiej odpuścić. Dzięki temu z malucha wyroście zdrowy, dorosły pies, który towarzyszyć nam będzie przez długie, długie lata.
Wielbicielka zwierzaków wszelkiej maści i rodzaju, dlatego moja praca to moja pasja :) Opiekunka dwóch niesfornych kocic Lilo i Youki oraz suczki o imieniu Negra.
Zobacz powiązane artykuły
22.04.2023
Kiedy szczeniak może wyjść na spacer? O tych rzeczach nie miałeś pojęcia!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiosna i lato to czas, kiedy wiele osób decyduje się na nowego członka rodziny. Dłużej jesteśmy w domach, mamy więcej czasu. Poza tym suki najczęściej mają cieczki wiosną i jesienią, zatem siłą rzeczy szczeniaki pojawiają właśnie przed wakacjami.
undefined
10.02.2023
Jak nauczyć psa czystości?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Nauki czystości potrzebować mogą zarówno szczeniaki, jak i niektóre psy dorosłe. Jak przeprowadzić trening, by skutecznie oduczyć pupila załatwiania się w domu?
undefined
01.12.2022
Najlepsza karma dla szczeniaka?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jednym z najważniejszych kryteriów, które mają kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój szczeniąt, jest jakość oferowanego im pożywienia oraz sposób, w jaki zostaje ono serwowane.
undefined