02.03.2020
To ci się przyda! Smycz dla psa – która będzie idealna?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Długa czy krótka? Materiałowa, a może skórzana? Sprawdźmy to!
fot. Shutterstock
Gdy wejdziemy do sklepu zoologicznego, by kupić smycz, możemy dostać oczopląsu. Wybranie tej odpowiedniej nie jest jednak aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Która smycz dla psa będzie idealna? Wystarczy najpierw się zastanowić, po co nam jest potrzebna. Czy nasz pies będzie na niej chodził często, czy tylko od czasu do czasu (bo zwykle biega luzem)? Czy potrzebujemy jej do miasta, czy na wycieczki do lasu?
Rodzaje smyczy
Zwykła, przepinana (inaczej zwana regulowaną), automatyczna – to najpopularniejsze rodzaje smyczy. Czym się różnią i kiedy się przydają? Smycz klasyczna ma długość 1,2-1,8 m i składa się z rączki oraz karabińczyka. Przydaje się w mieście, podczas wizyty u weterynarza, w autobusie czy pociągu. Pozwala trzymać psa blisko i go kontrolować. Nie daje jednak zwierzakowi swobody – nie pozwala ani podbiec, ani za wiele powąchać. Smycz przepinana jest zwykle dłuższa od zwykłej – może mieć nawet 3 m długości, co pozwala psu swobodnie węszyć. Przepinanie to wygoda dla nas, gdyż możemy dostosować długość do terenu, po którym się poruszamy. Smyczy automatycznej (tzw. flexi) nie polecamy – jest ciągle napięta, co uczy psa ciągnięcia, a w dodatku nie pozwala go kontrolować.
Idealna smycz dla psa – co wybrać?
Najbardziej praktyczna jest smycz regulowana, najlepiej jak najdłuższa – w razie czego ją skrócimy. Pamiętajmy, że smycze skórzane są trudne do utrzymania w czystości. A jeśli nasz pies biega bez smyczy, wystarczy mieć tę zwykłą.
3 rzeczy, które warto wiedzieć o smyczy
1. Jeśli pies gryzie smycz… Często szczeniaki – ale i niektóre dorosłe psy – traktują smycz jak gryzak. Warto przez jakiś czas używać smyczy łańcuszkowej, która zwierzę do tego zniechęci.
2. Jeśli biegamy z psem (lub pies biega przy rowerze), trzeba zainwestować w smycz amortyzującą. Pamiętajmy, że należy ją przypinać do szelek, a nie do obroży.
3. Jeśli uczymy psa wracać na wołanie, przypinamy mu długą, nawet dziesięciometrową linkę. Niech linka ciągnie się za psem. Gdy ten nie będzie chciał wrócić, łatwo go zatrzymać, przydeptując sznur.
Szerokość i długość
Dla dużego psa wybierzmy szeroką, solidną smycz z mocnym karabińczykiem. A im mamy mniejszego psa, tym dłuższą smycz kupmy – wszak mamy do niego dalej.
Linka do lasu
W lesie obowiązuje prowadzenie psa na smyczy. Wybierzmy długą, nienasiąkającą linkę – będziemy wtedy postępować zgodnie z prawem, a pies się wybiega. No i nie ucieknie!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined