REKLAMA
REKLAMA

23.06.2020

To ci się przyda! Legowisko dla psa – które będzie idealne?

author-avatar.svg

Aleksandra Więcławska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Okrągłe, prostokątne czy może typu budka? Tym razem przegląd legowisk!

legowisko dla psa

fot. Shutterstock

REKLAMA

Spadek odporności, większa nerwowość, a nawet zaburzenia funkcjonowania narządów – to wszystko może spotkać psa, który nie będzie odpowiednio się wysypiał! Dlatego warto zadbać o dobry psi sen, jedną z podstawowych potrzeb czworonoga. Warto przy tym wiedzieć, że psy śpią od 12 do 14 godzin na dobę (oczywiście z przerwami) – to sporo czasu, który zwierzaki powinny spędzać w komfortowych warunkach. Jak dobrać odpowiednie legowisko dla naszego psa?

Co się składa na dobry sen

Pies, aby się wyspać, musi przyjąć odpowiednią pozycję. Sporo psów zasypia, zwijając się w kłębek, ale potem zwykle wyciągają się na boku. I dlatego nasz pupil powinien mieć na tyle duże legowisko, by móc się bez przeszkód rozciągnąć. Inną sprawą, ale równie istotną, jest kwestia poczucia bezpieczeństwa i spokój. Psie legowisko powinno stanąć w ustronnym miejscu, a nie np. w korytarzu, którędy wszyscy przechodzą. Jednocześnie jednak psy lubią widzieć, co się dzieje, i wolą takie miejsca, z których mogą obserwować życie domu. Ostatnią rzeczą jest towarzystwo, ważny czynnik dobrego psiego snu. Jeśli nie możemy mu zapewnić obecności… drugiego psa, pozwólmy mu spać w tym samym pomieszczeniu co my.

Dlaczego psy kochają łóżko?

Wiecie już, dlaczego psy uwielbiają spać z nami w łóżkach? Nie dość, że mają wtedy poczucie bezpieczeństwa i zapewnione towarzystwo, to jest im wygodnie, a do tego znajdują się na podwyższeniu. Jeśli nam to nie przeszkadza, pozwólmy im spać z nami!

3 rzeczy, które warto wiedzieć o legowiskach

Wiklinowe – kiedyś popularne koszyki odeszły w niepamięć. I dobrze, bo nie są dla psa zbyt wygodne do spania. W dodatku mogą stanowić zagrożenie, gdy je pogryzie.

Budka – niekiedy małe psy lubią spać w budce, bo jest im w niej ciepło i bezpiecznie. Jeśli zauważymy, że nasz pupil preferuje „norki”, kupmy mu legowisko tego typu.

Ponton – to chyba najpopularniejszy rodzaj legowiska, coś jak owalny materac, tyle że z wyższymi bokami. Wiele psów lubi wyżej położyć sobie głowę podczas snu. Zwróćmy uwagę, czy i nasz nie należy do tej grupy!

REKLAMA

Legowisko dla psa seniora

Starsze psy, miewające często problemy ze stawami, powinny mieć dość twarde legowisko, które nie ugina się przy wstawaniu, np. ortopedyczne, z pianki termoplastycznej.

Legowisko dla psa na podwyższeniu

Większość psów lubi spać na podwyższeniu, bo wtedy mogą obserwować otoczenie. Takie legowisko przyniesie też ulgę psu z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Aleksandra Więcławska

Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s