17.08.2023
Mata chłodząca dla psa. Jak działa i jaką wybrać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W czasie upałów opiekunowie zwierząt domowych chwytają się każdego sposobu, który zmniejszy ryzyko udaru cieplnego u ich pupila. Sprawdź, czym jest mata chłodząca dla psa i czy faktycznie pomoże schłodzić psa!
fot. Shutterstock
Nasze psy nie potrafią regulować temperatury swojego ciała poprzez pocenie, gdyż ich gruczoły potowe znajdują się wyłącznie na opuszkach łap. Do obniżenia temperatury ciała służy im głównie ziajanie. Dlatego przetrwanie letnich upałów bywa dla nich nie lada wyzwaniem! W wyjątkowo upalne dni psiaki męczą się, nawet siedząc w domu. Jednak nie każdego opiekuna czworonoga stać na zainstalowanie klimatyzacji… Czy mata chłodząca dla psa to skuteczne rozwiązanie letnich problemów? Jak działa i czy warto zaopatrzyć się w matę chłodzącą dla psa?
Mata chłodząca dla psa – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Maty chłodzące to doskonałe rozwiązanie dla psów, które źle znoszą gorące dni. Chłodzący podkład sprawdzi się dobrze w przypadku krótkowłosych czworonogów, jednak zwierzaki z długą sierścią także lubią z nich korzystać. Szczególnie przydatny będzie w przypadku ras brachycefalicznych (tych z płaską kufą), które wyjątkowo źle znoszą upały i są najbardziej podatne na przegrzanie.
W zależności od wybranego przez nas rodzaju maty możemy używać jej jako legowiska, wkładu do transportera i klatki kennelowej lub wyścielić nią bagażnik. Część psów bardzo szybko zaczyna korzystać z udostępnionej im maty, jednak niektóre czworonogi będą potrzebowały drobnej zachęty w postaci podanego na macie konga lub drobnych przysmaków. Nie powinniśmy jednak zmuszać zwierzaka do korzystania z chłodzącego podkładu. Nagłe odczucie chłodu może być dla pupila nieprzyjemne!
Jak działa mata chłodząca dla psa?
Mata chłodząca to zaprojektowana specjalnie dla psów podkładka, która ma za zadanie ochłodzić leżącego na niej zwierzaka. Na rynku psich akcesoriów można spotkać trzy podstawowe rodzaje mat – wypełnione żelem, wodą lub aktywowane wodą.
- Żelowe maty chłodzące dla psów i kotów mają zazwyczaj formę cienkiej poduszki, zrobionej ze sztywnego materiału. Zawarty w nich żel uaktywnia się pod wpływem nacisku ciała zwierzęcia i pozostaje zimny nawet do kilku godzin. Gdy mata przestanie działać, wystarczy kilkanaście do kilkudziesięciu minut, by pies mógł ponownie się schłodzić.
- Maty wypełnione wodą mają formę kilkuwarstwowego pokrowca, który zawiera komorę z wodą. Źródłem chłodzenie jest w tym przypadku lód – by taka mata zaczęła działać, trzeba uprzednio włożyć ją do zamrażalnika i poczekać, aż całkowicie zamarznie. Mata pozostaje chłodna aż do rozpuszczenia się lodu, następnie należy ponownie ją zamrozić.
- Maty aktywowane wodą trzeba natomiast zamoczyć, by zaczęły chłodzić zwierzaka. Po zanurzeniu w chłodnej wodzie matę dla psa należy delikatnie odcisnąć, a następnie położyć na podłodze lub psim legowisku, by pupil się na niej położył. Parująca z materiału woda chłodzi ciało psa przez kilka godzin, nie mocząc przy tym jego sierści. Takie maty mogą mieć także formę grubego legowiska – efekt chłodzenia utrzyma się wtedy znacznie dłużej.
Jak wybrać matę chłodzącą dla psa?
Przy wyborze odpowiedniej maty chłodzącej dla psa lub kota powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Gdzie będziemy jej używać? Czy nasz psiak ma skłonności do niszczenia legowiska i innych domowych sprzętów? Oto najważniejsze wady i zalety trzech rodzajów mat chłodzących dla psów. Jaka mata sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży? Sprawdź, jaką matę chłodzącą wybrać!
Mata żelowa
Zalety:
- łatwa w czyszczeniu,
- można zwinąć ją w rulon i łatwo przewieźć,
- nie trzeba jej mrozić, moczyć ani podłączać do prądu,
- stosunkowo tania (w zależności od wielkości psa to koszt 30-150 zł).
Wady:
- należy pilnować, by pies nie przegryzł maty – żel może zaszkodzić zwierzakowi,
- nie może być używana na słońcu,
- złe przechowywanie powoduje, że żel twardnieje i mata nadaje się tylko do wyrzucenia,
- chłodzące wypełnienie wewnątrz komór może się przesuwać na boki pod naciskiem psa.
Mata wypełniona wodą
Zalety:
- zdejmowany pokrowiec można prać w pralce,
- nie zawiera toksycznych substancji,
- wygodniejsza niż cienka, sztywna mata,
- można dokupić dodatkowe wkłady z lodem,
- zapewni równomierne chłodzenie.
Wady:
- należy zamrozić ją przed użyciem, więc konieczny jest zamrażalnik,
- lód może być zbyt zimny, by pies chciał się na tej macie położyć,
- w przypadku przebicia komory z wodą staje się bezużyteczna,
- w zależności od rozmiaru maty mrożenie może długo trwać,
- trudniej dostępna i dość droga (od 200 zł za mały rozmiar).
Mata aktywowana wodą
Zalety:
- nie zawiera toksycznych substancji,
- mata w formie poduchy jest bardzo wygodna,
- cienkiej maty można używać także jako ręcznika lub pelerynki chłodzącej,
- zapewni przyjemne uczucie chłodu przez długi czas.
Wady:
- konieczny dostęp do wody (wymaga namoczenia),
- większość tego typu mat można czyścić wyłącznie na sucho,
- grubego materiału nie da się zwinąć, co może sprawiać problem w podróży,
- cienki materiał może być niewygodny i łatwo go poszarpać.
Mata czy kamizelka chłodząca?
Mata może zapewnić psu przyjemny chłód podczas odpoczynku w domu, jednak nie da się jej używać podczas spacerów. Jeśli chcesz zapewnić swojemu psu ulgę w czasie spacerów, możesz rozważyć zakup kamizelki chłodzącej dla psów. Zasady działania tego gadżetu są podobne, jak w przypadku maty aktywowanej wodą – kamizelka schłodzi ciało twojego pupila dzięki odparowującej z niej wodzie.
Trzeba jedna pamiętać, że nawet tak ubrany psiak nie powinien wychodzić na długie spacery podczas największych upałów! Każdy właściciel psa powinien latem zwracać szczególną uwagę na zachowanie swojego zwierzaka, unikać intensywnego treningu i trzymać się zacienionych miejsc. Ciężki oddech, nadmierne ślinienie czy drgawki to objawy udaru cieplnego, który stanowi dla psa poważne zagrożenie życia!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined