REKLAMA
REKLAMA

13.12.2020

Chcesz dać na prezent żywe zwierzę? Sprawdź, dlaczego nie należy tego robić!

author-avatar.svg

Alicja Kowalska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Czy na twojej liście życzeń do Świętego Mikołaja jest zwierzątko? A może masz w planach je komuś podarować? To zdecydowanie zły pomysł!

żywe zwierzę na prezent

fot. Shutterstock

REKLAMA

Łatwo wciągnąć się w wir świątecznego szału. Pod wpływem impulsu wielu z nas decyduje się na nieprzemyślane podarunki. Przez myśl przeszło ci dać na prezent żywe zwierzę? To nie jest dobry pomysł! Dlaczego?

1. Zwierzę to nie zabawka

Zwierzę nie jest rzeczą! Traktując je jak prezent, sprowadzamy zwierzaka do roli przedmiotu. A to żywa, czująca istota! Nie można jej odłożyć na półkę, gdy się znudzi. Opiekowanie się zwierzęciem to duża odpowiedzialność, toteż decyzja o jego przygarnięciu powinna być przemyślana i podjęta przez wszystkich członków rodziny. Przed pojawieniem się zwierzaka należy ustalić podział obowiązków, przygotować mieszkanie i zdobyć wiedzę o wychowaniu i pielęgnacji nowego domownika.

2. Emocje złym doradcą

Aura świąt Bożego Narodzenia sprawia, że chcemy zrobić coś dobrego, np. dać dom jakiejś samotnej istocie ze schroniska lub sklepu. Niestety, gdy świąteczne emocje opadną, cenę za naszą lekkomyślność płacą zwierzęta. Bo robią kupy, wymagają karmienia, opieki, leczenia, szczepień, zainteresowania, pieszczot i miłości. Wiele z nich zaraz po świętach jest traktowanych jak przykry obowiązek. Kupno lub adopcja zwierzaka to superpomysł, o ile nie powstał pod wpływem impulsu.

3. Przyjaciela wybierz sam

Zdarzyło ci się kiedyś spojrzeć na zwierzaka i powiedzieć: „To ten!”? Wybór towarzysza na dobre i na złe to osobista sprawa i każdy powinien zrobić to sam. Nie wystarczy powiedzieć, że twoim marzeniem jest kot, pies czy kawia domowa. Nawet jeśli podasz płeć i kolor – to może nie wystarczyć. Dlaczego? Zwierzęta różnią się przecież nie tyko wyglądem, ale przede wszystkim charakterem i temperamentem! Nie chciałbyś przecież, aby ktoś zdecydował za ciebie, z kim będziesz się przyjaźnić. Prawda?

4. Świąteczne szaleństwo

W większości domów Boże Narodzenie to czas zakupów, gotowania, pieczenia, odwiedzin, a często też wyjazdów. Czy są wtedy warunki, by zadbać o komfort nowego członka rodziny? Na pewno nie! Dla zwierzaka już samo pojawienie się w nowym domu to stres. Nie wolno mu go jeszcze dokładać np. w postaci gości, z których każdy będzie chciał go dotknąć. Lepiej przełożyć adopcję lub kupno pupila na czas po świętach, kiedy w domu zagości spokój.

Tak możesz pomóc!

Bezdomnych psów czy kotów jest bardzo wiele. Zamiast kupować lub adoptować żywe zwierzę na prezent pod wpływem impulsu, sprawdź, jak inaczej możesz pomóc.

Schronisko

Jeśli chcesz pomóc zwierzętom w święta – wspaniale! Zorganizuj wśród znajomych zbiórkę, a zgromadzone rzeczy zawieź do schroniska. Najpierw jednak przeczytaj, co się przyda, a co nie – KLIK!

Jedzenie

Wystaw miski z wodą i jedzeniem dla zwierząt bezdomnych i wolno żyjących. Dbaj o to, aby zawsze ich zawartość była świeża i nie zamarzła. Bez twojej pomocy zwierzaki mogą nie przetrwać zimy.

Zbiórka

Wspieraj inicjatywy prozwierzęce i zbiórki pieniędzy na rzecz zwierząt w potrzebie. Liczy się każdy grosz!

Schronienie

Zbuduj karmnik, wystaw budkę dla kota lub domek dla jeży, w którym zwierzęta będą mogły się schronić przez mrozem. Każda pomoc jest na wagę złota!

Dom na chwilę

Prowadzenie domu tymczasowego to świetny sposób na pomoc zwierzętom. Ty się przekonasz, na czym w praktyce polega opieka nad pupilem, a zwierzę dzięki tobie zamiast w schronisku będzie w warunkach domowych czekać na człowieka, który pokocha je już na całe życie.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Alicja Kowalska

Wielbicielka zwierzaków wszelkiej maści i rodzaju, dlatego moja praca to moja pasja :) Opiekunka dwóch niesfornych kocic Lilo i Youki oraz suczki o imieniu Negra.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s