Miska dla psa – jak wybrać najodpowiedniejszą?


Plastikowe, metalowe, szklane, ceramiczne… – którą polubi twój pies i która będzie najlepsza?

Ile powinien jeść pies? Na opakowaniu gotowej karmy jest to napisane. Ale co, jeśli sami mu gotujemy? Najprościej przyjąć, że należy wziąć szklankę mięsa (ok. 200 g) na każde 10 kg wagi psa, dodać drugie tyle ryżu lub makaronu i trzecie tyle warzyw. To jest dzienna porcja dla dorosłych psów, którą możemy podzielić na dwa posiłki. Ruchliwym, szybko rosnącym szczeniakom to nie wystarczy – często muszą dostawać tyle, ile dorosły osobnik.

A dlaczego pies nie powinien jeść tak często jak my? Bo jego układ pokarmowy inaczej pracuje. Wątroba włącza się do akcji dopiero na końcu – jeśli karmimy pupila często, to nie ma ona kiedy wypełnić swojego zadania. Dlatego częściej niż dwa razy dziennie dajemy jeść tylko szczeniakom, które nie ukończyły pół roku.

Ile kalorii potrzebuje dorosły pies?

  • pies miniaturowy – 90 kcal na 1 kg masy ciała
  • pies mały (poniżej 10 kg) – 120 kcal na 1 kg masy ciała
  • pies średni (10-25 kg) – 70 kcal na 1 kg masy ciała
  • pies duży (powyżej 25 kg) – 50 kcal na 1 kg masy ciała

Miski na stojaku

Wskazane są dla dużych psów, które powinny mieć podawane jedzenie na wysokości klatki piersiowej. Zanadto się schylając do miski, łykają dużo powietrza. A to jest dla nich niebezpieczne, zwłaszcza że psy dużych ras są narażone na skręt żołądka – groźną przypadłość. Zamiast miski na stojaku można zrobić półeczkę na odpowiedniej wysokości i stawiać na niej zwykłą miskę.

Miska metalowa

Najłatwiejsza do utrzymania w czystości i elegancko wygląda. Jeśli jednak w jej skład wchodzi nikiel, może powodować alergię. Ale miski plastikowe też uczulają, dlatego warto obserwować, czy nasz pies nie ma zaczerwienionych warg lub wyprysków. W takim wypadku trzeba zmienić miskę na inną, najlepiej szklaną. Jeśli zostajemy przy metalowej, używajmy stabilnej, z gumowym brzegiem.

Miska podwójna

Sprawdza się w przypadku psów, które nie jedzą łapczywie ani nie przesuwają miski. Można wtedy do jednej części wsypać karmę, a do drugiej wlać wodę albo włożyć do obu po połowie porcji, by psiak nie wysypywał zawartości podczas posiłku. Nie należy natomiast karmić w podwójnej misce dwóch psów – może to prowadzić do konfliktów między czworonogami, a słabszy będzie bał się do niej podejść.

Miska do wody

Powinna być stabilna, by pies jej nie przewrócił, i głębsza od tej do jedzenia, by nie wychlapywał wody podczas picia. Psy nie są tak wybredne jak koty i napiją się z każdego naczynia. Jednak warto pamiętać, że w mroźne dni dla psów podwórzowych bezpieczniejsza będzie miska plastikowa niż szklana lub metalowa. Natomiast w upały w szklanym lub ceramicznym naczyniu woda dłużej pozostanie chłodna. W każdej misce wodę należy codziennie zmieniać, a ją samą dokładnie umyć, w przeciwnym razie stanie się siedliskiem bakterii. Jeśli nasz pies dużo pije lub mocno się ślini, róbmy to nawet częściej.

Autor: Dorota Jastrzębowska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
3 lat temu

U nas Motra kladzie sie przy misce i ma ją miedzy lapkami, jje tak od malego, nigdy sie nie spieszy, jedzenie na stojąco raczej jest dla niej nie wygodne bo jak chce jedna chrupke to bierze i idzie a jak jest czas na posiłek to sie rozsiada na leżąco