Oko wieloryba u psa. Wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat!


Czym właściwie jest oko wieloryba? Kiedy pies je pokazuje i czy to powód do zmartwień? Każdy troskliwy opiekun psa powinien znać mowę jego ciała.

Oko wieloryba u psa – czy wiesz, jak je rozpoznać? Każdy właściciel psa, który bacznie go obserwuje, pewnie widział je nie raz. Być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że to, co widzisz, jest nazywane okiem wieloryba. Terminu tego używamy do opisania mowy ciała psa, gdy widoczne są białka jego oczu (twardówki). Pies najczęściej odwraca wtedy lekko głowę, ale jego oczy pozostają w pozycji do obserwacji czegoś lub kogoś. Białka oczu przybierają kształt półksiężyca, zazwyczaj po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie oka, ale czasami też dookoła. Oko wieloryba dlatego jest także nazywane okiem półksiężyca. Zaobserwowałeś je kiedyś u swojego czworonoga?

Co pies chce nam powiedzieć poprzez oko wieloryba?

Najczęściej jest to znak, że pies czuje się niekomfortowo. Jeśli dodatkowo stawia sierść, podnosi nieznacznie wargę i powarkuje, to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Może właśnie pochylasz się nad psem albo przeszkadzasz mu w odpoczynku? Szczególną ostrożność zachowaj, jeśli oko wieloryba dostrzeżesz u jednego z psów, które wchodzą ze sobą w kontakt. Niepokój, strach, stres i zdenerwowanie nie wróżą niczego dobrego. To moment, w którym należy oddalić się z psem i zapewnić mu więcej przestrzeni i komfortu.

Zrozum psią mowę!

Nie tylko oczy, postawa ciała, uszu czy ogona jest ważna. Zawsze należy interpretować wszystkie elementy psiej mowy ciała razem i łączyć je z sytuacją. Nie wszystko, co wygląda na początek ataku, przerodzi się w agresję. Wielorybie oko może być związane zwyczajnie z obserwowaniem jakiegoś obiektu czy osoby, bez niekomfortowego samopoczucia. Pies chce uniknąć niekulturalnego wpatrywania się w obiekt zainteresowania i dlatego wybiera zerkanie bokiem.

Bardzo często na zdjęciach psów z dziećmi widzimy, jak pies odwraca głowę i pokazuje białko oka. Podobnie spora część psów reaguje na przytulanie, buziaki i inne przejawy naszej miłości czy czułości. Zrezygnujmy wtedy z takich gestów i okażmy psu miłość po psiemu, tak żeby sprawiało mu to radość, a nie dyskomfort.

Jak się zachować, kiedy pies pokazuje oko wieloryba?

Przede wszystkim nie zbliżaj się wtedy do psa, zabierz też swojego pupila, jeśli to on podszedł zbyt blisko innego psa. Jeżeli w otoczeniu czworonoga znajdują się dzieci, zwróć uwagę, czy nie zabierają psu zabawki, nie próbują go przytulać, nie zabierają miski i nie wchodzą do strefy odpoczynku psa. Zwierzę ma prawo zareagować, jeśli coś mu się nie podoba i nie wolno go karać za sygnały ostrzegawcze. Przy następnej okazji, zamiast się komunikować i ostrzegać, może zaatakować. Naucz dziecko szacunku do psa i zawsze reaguj, jeśli zaczyna ono męczyć psa i mu przeszkadzać.

Bez paniki!

Oczywiście samo białko psiego oka nie zawsze będzie sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak. Nie wzywajcie od razu behawiorysty czy… egzorcysty. Jeśli pies przyjmuje wyluzowaną postawę ciała, a ty dopiero co zwróciłeś mu uwagę, że zrobił coś nie po twojej myśli, to oko wieloryba może oznaczać przeprosiny lub psiego focha. Nie mylcie też maślanych, okrągłych, tzw. „szczeniaczkowych oczu” z okiem wieloryba.

Oko wieloryba to naturalna psia reakcja na niepożądany bodziec lub zachowanie. Staraj się budować bliską więź i zaufanie między tobą a psem. Nigdy jednak nie lekceważ jego mowy ciała, szanuj jego przestrzeń i przestrzegaj wyznaczonych przez psa granic.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments