Brytyjczycy zmieniają psie wzorce

fot. Shutterstock

Brytyjski Kennel Club przedstawił nowe wzorce ras psów w związku z problemami zdrowotnymi zwierzaków spowodowanymi przez kojarzenia przez lata psów blisko spokrewnionych.

Przypomnijmy, że Brytyjczycy po raz pierwszy od 1966 r. nie obejrzą wystawy Crufts w telewizji, ponieważ BBC odmówiła z transmisji ze względu na to, że Kennel Club nie zgodził się na wycofanie z wystawy 12 najbardziej poszkodowanych przez zbyt bliskie kojarzenie ras.

Teraz Kennel Club podjął długo oczekiwaną decyzję i niezależnie od tego, czy stało się to pod presją mediów, czy też rzeczywiście sam się do tego już wcześniej przygotowywał, trzeba ja przyjąć z radością. Wśród ras, których wygląd ma się zmienić, jest m.in. buldog angielski – ulubiony pies mieszkańców Wysp. Ma być szczuplejszy i pozbawiony ciężkiego podgardla (Brytyjczycy żartują sobie w związku z tym, pisząc: „Żegnaj, Churchill”) oraz zwisających fałd skóry na pysku tworzących głębokie zmarszczki. W nowym wzorcu zapisano m.in. „skóra może być delikatnie pofałdowana” i „nie może przysłaniać oczu lub nosa”. Z kolei u chow chow trzeba ograniczyć bujność szaty, bo uniemożliwia mu ona aktywność i stanowi obciążenie w upały.

Oczywiście psy nie zmienią się natychmiast. Trzeba pokoleń właściwego kojarzenia, by wróciły do formy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments