Burza nad chartami


W niedzielę 22 sierpnia w kaszubskich Swornegaciach odbyły się mistrzostwa Polski w coursingu. Do zawodów zgłoszono aż 74 charty, co w naszych warunkach jest liczbą imponującą, pojawiły się także psy z Niemiec i Rosji.

Jak zawsze najliczniej reprezentowane były whippety – wraz z większymi sprinterami było ich 29, chartów polskich przybyło 15, saluki – 11, afganów – 8. Po raz pierwszy wyścigi były oceniane przez trzech sędziów, wśród nich przedstawicieli Niemiec i Szwecji (ten ostatni odpowiadał także za ustawienie toru).

Zawody rozpoczęły się przy upalnej pogodzie. Podczas biegów chartów saluki, afganów i whippetów nie było większych zakłóceń. Za to wśród chartów polskich aż osiem z 15 zostało wykluczonych z zawodów z powodu niedobiegów i dyskwalifikacji. W czasie przerwy między rundami zorganizowano biegi licencyjne i pokazowe. Niestety krótko po rozpoczęciu drugiej rundy nad miejscem zawodów zwanym Psią Górą zaczęły się gromadzić czarne chmury. W trakcie startów whippetów rozszalała się burza z gradobiciem i w tej sytuacji wyniki pierwszej serii zostały uznane za ostateczne.

W kategorii saluki wygrała Latisha Sannatis i był to równocześnie najlepszy wynik  w klasyfikacji wszystkich chartów. Wśród afganów Golea’s Ona-Jolyn (Niemcy) i Junona Revolticus uzyskały taką samą liczbę punktów. Zwycięzcy w pozostałych kategoriach to: whippety suki – Effloresco’s Galathea Nubia (Niemcy), whippety psy – Lokos Lokata, sprinter – Admiral Idealist, charty polskie – Zwiewna Zorza Confidence Interval, greyhoundy – Imladris Moonshine Prelude, borzoje – Duszka z Jurajskich Biskupic, deerhound -Aghnadarragh Hertie. LB

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments