Ekologiczne buty z sierści psa. Nosiłbyś?

fot. Shutterstock

Co możesz zrobić z sierści psa? Podobiznę pupila, ozdoby z filcu, a nawet obuwie. Sneature to buty, które zostały wykonane tylko z naturalnych materiałów.

Choć kupiłeś nowe ubranie zaledwie miesiąc temu, producenci marek odzieżowych przekonują, że nie jesteś już na bieżąco z panującymi trendami. Za Fast Fashion kryje się coś więcej – złe warunki pracownicze i ogromne szkody dla środowiska. A czy wiesz, ile rocznie wyrzuca się psiej sierści? Jak podkreśla projektantka Emilie Burfeind, w samych Niemczech pozbywa się jej aż 80 ton. W trosce o środowisko i w myśl zrównoważonej mody zaprezentowała skarpetowe buty wykonane z sierści psa i grzybów. Tak, dobrze przeczytałeś!

Sneature – rewolucyjny projekt?

Nazwa ekologicznego obuwia pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów – sneakers i nature. Niemiecka projektantka podkreśla, że większość tradycyjnego obuwia wykonana jest z różnych materiałów, takich jak guma, pianka polietylenowa czy inne tworzywa sztuczne. W związku z tym mogą one rozkładać się nawet przez 1000 lat. Recykling takiego obuwia jest niemalże niemożliwy, a na pewno nieopłacalny ekonomicznie.

Postanowiłam zaprojektować biodegradowalne obuwie, które jest wykonane z jak najmniejszej liczby komponentów – powiedziała niemiecka projektantka Emilie Burfeind (serwis Dezeen).

O tym, co jeszcze można zrobić z wyczesaną psią sierścią, pisaliśmy TUTAJ.

Naturalne materiały odpadowe

Buty wykonane z sierści psa są bezszwowe, nie mają też sznurowadeł. Cholewka zaś wykonana jest z sierści, czyli przędzy chiengora. Martwe włosy psów zostały pozyskane od salonów groomerskich. Co ciekawe, w porównaniu do owczej wełny chiangora lepiej zatrzymuje ciepło. Cholewka jest elastyczna, a użyty materiał umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Psia sierść nie jest jedynym komponentem wykorzystanym do zaprojektowania butów Sneature. Warstwa, która znajduje się tuż nad podeszwą, jest wodoodporna. Została ona wykonana z biokauczuku i bioplastiku. Zaś do wytworzenia samej podeszwy wykorzystano wysuszoną, a następnie zmieloną grzybnię. Z kolei do produkcji obuwia wykorzystano technologię 3D.

View this post on Instagram

A post shared by Emilie Burfeind (@emilblau)

 

Emilie Burfeind planuje w przyszłości zaprezentować kolejne swoje projekty. Jak wam się podobają buty Sneature?

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

źródła: news.realpressglobal.com, genialne.pl/ekologiczne-buty, www.whitemad.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments