Chaser – pies gramatyczny


Pamiętacie suczkę border collie Chaser, która ma 10 lat i zna ponad 1000 słów? Jej opiekun i profesor psychologii John Pilley dowiódł, że nieobca jej jest też angielska gramatyka.

Kto powiedział, że starszego psa nie można nauczyć czegoś nowego? Otóż można i to nawet czegoś tak skomplikowanego jak angielska gramatyka. – Chaser intuicyjnie odkryła, jak rozumieć zdania składające się z różnego rodzaju słów – wyjaśnia na łamach „Sience News”, dr John Pilley, emerytowany profesor psychologii Wofford College w Południowej Karolinie w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie opiekun Chaser, która rozróżnia 1022 słowa Pilley przedstawił rezultaty swoich badań w „Learning and Motivation”.

>>> O tym, jak Chaser uczyła się ponad tysiąca słów <<< 

Chaser uczyła się najpierw przez trzy lata rozróżniania słów, a gdy skończyła siedem lat, zaczęto ją uczyć rozumienia zdań. Nim to się stało, musiała się nauczyć rozróżniać rzeczowniki, czasowniki i przyimki. Potem łączono je w zdania. Chaser udowodniła, że rozumie podstawowe reguły gramatyczne, reagując prawidłowo na takie komendy jak: „przynieś piłeczkę do frisbee” i odwrotną „przynieś frisbee do piłeczki”. Przy czym wykonywała takie komendy także wówczas, gdy pojawiały się w nich nowe słowa, nieużyte wcześniej w takiej konstrukcji składniowej.

Jak sprawdzono umiejętności Chaser? Po kilku tygodniach treningów jeden ze studentów biorących udział w badaniu siadał z Chaser przed dwoma parami przedmiotów. Suczka miała za zadanie wziąć jeden przedmiot z danej pary, np. piłeczkę i położyć go przy wskazanym przedmiocie z drugiej pary np. frisbee. W większości prób Chaser wybierała właściwe przedmioty.

– Jeśli chodzi o możliwości intelektualne przeciętny pies jest na poziomie dwuletniego dziecka – tłumaczy na łamach „The Huffington Post” Stanley Coren, twórca rankingu psów pod względem inteligencji. – Superpsy są zaś na poziomie dwuipółletniego malca.

Superpsy to według rankingu Corena na pierwszym miejscu border collie (rasa, którą reprezentuje suczka Chaser), a zaraz za nimi pudle i owczarki niemieckie

Według Corena kluczowe znaczenie w osiąganiu wyników w pracy z psami mają: systematycznie szkolenie, stosowanie prostych komend i konsekwencja, a zatem używanie zawsze tych samych słów w tych samych kontekstach. MC

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments