Choroby prostaty u psów. Jak się objawiają i jak je leczyć?


Choroby prostaty są niezwykle częste wśród niekastrowanych psów. Po czym poznać, że pies cierpi na przerost prostaty lub nowotwór gruczołu krokowego?

Gruczoł krokowy (inaczej prostata) to dwupłatowy gruczoł otaczający cewkę moczową od strony pęcherza. Jego rolą jest wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład spermy. Zapewnia ona środowisko umożliwiające plemnikom jak najdłuższe przeżycie i ruchliwość. Wraz z wiekiem psa, wielkość i położenie prostaty ulegają zmianie. U kilkuletnich samców gruczoł ten jest niewielki i znajduje się w jamie miednicznej. U psów powyżej dziesiątego roku życia prostata często znajduje się już w jamie brzusznej, a wskutek wieloletniego oddziaływania hormonów płciowych może ulegnąć rozrostowi.

U jakich psów występują choroby prostaty?

Schorzenia gruczołu krokowego to jedna z częstych przyczyn konsultacji weterynaryjnych dotyczących psów powyżej dziesiątego roku życia. Niektóre badania wykazują, że niemal co drugi pies w tym wieku cierpi na problemy zdrowotne wynikające z rozrostu lub przerostu prostaty. Choroby tego gruczołu znacznie częściej występują u niekastrowanych samców. Uważa się, że zwiększoną skłonność do takich dolegliwości mają niektóre rasy psów, między innymi owczarki niemieckie, jamniki, rottweilery i amstaffy.

Na jakie choroby prostaty cierpią psy?

Wśród problemów mogących dotyczyć gruczołu krokowego u psów znajduje się wiele poważnych chorób wymagających natychmiastowego leczenia i kilka niegroźnych dolegliwości.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH)

Na tę chorobę cierpi wiele psów powyżej szóstego roku życia. Wskutek oddziaływania testosteronu na prostatę dochodzi do zwiększenia liczby budujących ją komórek i tworzenia się niewielkich torbieli. Łagodny rozrost prostaty często nie daje żadnych poważnych objawów i nie zagraża życiu psa.

Metaplazja nabłonkowa

Pod wpływem silnego oddziaływania estrogenów na prostatę dochodzi do rogowacenia i złuszczania się jej nabłonka, który może zapychać przewody gruczołu. Estrogeny obniżają także odporność prostaty na infekcje bakteryjne i zwiększają prawdopodobieństwo tworzenia się torbieli i ropni. Choroba ta występuje często u wnętrów.

Ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty

Ostre zapalenie prostaty u psa wywołane jest najczęściej przez bakterie E. coli przeniesione z układu moczowego. Pies cierpiący na zapalenie gruczołu krokowego może odczuwać silny ból w tylnej części ciała, mieć problemy z poruszaniem się i oddawaniem kału. Przewlekłe stany zapalne gruczołu krokowego są najczęściej konsekwencją niedoleczonego ostrego zapalenia.

Nowotwór prostaty

U psów częstotliwość występowania nowotworów prostaty jest niewielka – gruczołu krokowego dotyczy zaledwie od 0,2 do 0,6% wszystkich nowotworów. Agresywny wzrost i wynoszące aż 80% ryzyko przerzutów do wątroby, płuc i kości sprawia jednak, że nowotwór prostaty u psów jest wyjątkowo niebezpieczny i daje bardzo złe rokowania.

Objawy chorób gruczołu krokowego

Większość dolegliwości zdrowotnych związanych z prostatą objawiać się będzie w podobny sposób. Choroby prostaty wywołują najczęściej:

  • problemy z oddawaniem moczu (kropelkowanie, ból przy sikaniu, obecność krwi w moczu),
  • kłopoty z wypróżnianiem się (przerośnięta prostata może uciskać na jelita i blokować wydalanie kału),
  • spadek jakości nasienia,
  • zaburzenia ze strony układu ruchu (drętwienie kończyn, niedowłady),
  • apatię, gorączkę, wymioty.

Jak zdiagnozować problemy z prostatą u psa?

W przypadku podejrzenia choroby prostaty należy wykonać u psa szereg badań mających na celu potwierdzenie diagnozy. Wielkość, umiejscowienie i stan gruczołu krokowego lekarz weterynarii może ocenić dzięki badaniu rektalnemu, USG, RTG, biopsji oraz badaniom krwi.

Choroby prostaty u psów – leczenie

Większość problemów z prostatą u psów wywołana jest oddziaływaniem na gruczoł krokowy hormonów wytwarzanych przez jądra. Leczenie tych dolegliwości polegać więc będzie na wyeliminowaniu lub ograniczeniu produkcji tych hormonów, najczęściej poprzez kastrację. Choroby prostaty u psów można leczyć także farmakologicznie, podając zwierzęciu leki hormonalne lub antybiotyki.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments