Wnętrostwo u psa. Czym jest wnęter i jak go leczyć?

fot. Shutterstock

Wnętrostwo to przypadłość, która nie tylko wyklucza psa z dalszej hodowli - może być także niebezpieczna dla jego zdrowia!

Występujące u niektórych samców wnętrostwo to wada, która całkowicie eliminuje rasowego psa z dalszej hodowli. Taka nieleczona przypadłość może mieć także poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia czworonoga! Po czym poznać psa-wnętra i jak go leczyć?

Na czym polega wnętrostwo u psa?

U szczeniąt tuż po urodzeniu obydwa jądra znajdują się w jamie brzusznej. Stamtąd pod wpływem hormonów zaczynają przemieszczać się przez kanał pachwinowy w kierunku moszny. W tym miejscu powinny znaleźć się najpóźniej w 8. tygodniu życia psa, gdy kanał pachwinowy zaczyna się zrastać. Zdarza się jednak, że jedno lub oba jądra pozostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym – taką przypadłość nazywa się wnętrostwem.

U jakich psów występuje ten problem?

Wnętrostwo to wada genetyczna, która dotyka najczęściej psów rasowych. Przytrafia się  także częściej u psów małych ras, u których jądra zstępują nieco później niż u większych czworonogów. Uważa się, że najbardziej narażone na wnętrostwo są między innymi yorki, chihuahuy, jamniki, pudle miniaturowe, buldogi angielskie i owczarki szetlandzkie. Na występowanie takiego problemu wpływ mogą mieć także czynniki środowiskowe, oddziałujące na sukę podczas ciąży i towarzyszące różnym chorobom stany zapalne.

Czym grozi wnętrostwo?

Pies, u którego nie zstąpiło jedno lub oba jądra, nie wykazuje żadnych specyficznych objawów poza brakiem jądra w mosznie. Jednak niefizjologiczne umiejscowienie jądra może mieć poważne konsekwencje! Nieleczone wnętrostwo często skutkuje złośliwym nowotworem niezstąpionego jądra, skrętem nasieniowodu i przepukliną. Obustronne wnętry są także całkowicie bezpłodne.

Jak leczyć wnętrostwo u psa?

By postawić taką diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie badania usg, które pomoże zlokalizować niezstąpione jądro. U bardzo młodych psów, u których kanał pachwinowy nie uległ jeszcze zrośnięciu, można stosować terapię hormonalną, która w niektórych przypadkach okazuje się skuteczna. U starszych psów jądro, które nie znalazło się w mosznie, musi zostać chirurgicznie usunięte. Jeśli problem dotyczy obu jąder, konieczne jest przeprowadzenie kastracji. Jest ona jednak wskazana także w przypadku jednostronnego wnętrostwa – pozostawione jądro narażone jest na skręt nasieniowodu. Ten zabieg powinien być przeprowadzony w momencie, gdy pies zakończy swój rozwój fizyczny.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments