Wszystko, co powinieneś wiedzieć o psiej ciąży


Ciąża u psa domowego trwa średnio 63 dni i ma trzy fazy.

Suki osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Najwcześniej te należące do małych i średnich ras , tj. w wieku 6-12 miesięcy, ras dużych – 12-16 miesięcy, a olbrzymich – nawet po ukończeniu 16-24 miesięcy. Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka, objawiająca się krwistym wypływem z dróg rodnych, u większości dorosłych suk będzie występowała dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią. Teoretycznie zajście w ciążę jest możliwe między 8. a 12. dniem cieczki. Ciąża u psa domowego trwa średnio 63 dni (59-67) i ma trzy fazy.

Ciąża u psa – czego należy się spodziewać?

Brzuch i gruczoły mlekowe powiększają się na trzy tygodnie przed spodziewanym porodem. W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu.

Mniej więcej na tydzień przed porodem z sutków może się wydobywać siara. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments