Wszystko, co powinieneś wiedzieć o psiej ciąży


Ciąża u psa domowego trwa średnio 63 dni i ma trzy fazy.

Suki osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Najwcześniej te należące do małych i średnich ras , tj. w wieku 6-12 miesięcy, ras dużych – 12-16 miesięcy, a olbrzymich – nawet po ukończeniu 16-24 miesięcy. Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka, objawiająca się krwistym wypływem z dróg rodnych, u większości dorosłych suk będzie występowała dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią. Teoretycznie zajście w ciążę jest możliwe między 8. a 12. dniem cieczki. Ciąża u psa domowego trwa średnio 63 dni (59-67) i ma trzy fazy.

Ciąża u psa – czego należy się spodziewać?

Brzuch i gruczoły mlekowe powiększają się na trzy tygodnie przed spodziewanym porodem. W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu.

Mniej więcej na tydzień przed porodem z sutków może się wydobywać siara. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta.

psia rodzinka - mama i szczeniaki
fot. Shutterstock

Może też częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny).

Zdarza się, że na trzy dni przed porodem suka staje się niespokojna, traci apetyt i próbuje układać sobie gniazdo. Na to, kiedy rozpocznie się poród, może wskazywać spadek temperatury ciała suki o jeden stopień, ma on miejsce zazwyczaj na 24 godziny przed mającym nadejść porodem.

Ciąża urojona

Czasami zdarza się, że u suczki występują objawy ciąży, jednak okazuje się, że jest to ciąża urojona. Suka zachowuje się, jakby za chwilę miały pojawić się szczenięta – przygotowuje dla nich gniazdo, do którego znosi wszelkie zabawki myśląc, że są jej „maluchami”. Zachodzą też zmiany anatomiczne – w sutkach pojawia się mleko. Jeśli przeprowadzone badanie USG nie potwierdza ciąży, należy rozpocząć leczenie, aby nie doszło do zapalenia gruczołu.