01.04.2023
Samopoczucie psa – 10 porad, jak o nie dbać
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dbanie o dobre samopoczucie psa to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna! Jak sprawić, by domowy pupil czuł się doskonale i niczego mu nie brakowało? Oto 10 sprawdzonych pomysłów!
fot. Shutterstock
Domowe czworonogi są całkowicie zależne od swoich opiekunów. To właśnie człowiek decyduje, jak długie i częste będą spacery, jaka będzie dieta zwierzaka i jak często psiak będzie odwiedzał lekarza weterynarii. Dbanie o dobre samopoczucie psa to wielka odpowiedzialność! Dlatego musisz wiedzieć, co robić, by twój pupil był naprawdę szczęśliwy. Poznaj nasze propozycje, które mogą zainspirować cię do wprowadzenia kilku pozytywnych zmian w codziennym życiu twojego psa.
1. Kup pyszny gryzak
Gryzienie to jedna z naturalnych potrzeb psa. By zapewnić mu dobre samopoczucie, warto regularnie podawać twarde gryzaki, przy których zwierzak będzie musiał się trochę napracować. Dobrym wyborem dla większego zwierzaka będą suszone uszy, skóry i penisy wołowe. Mniejszemu psu możesz kupić lotki z kurczaka albo szyjki indycze.
2. Zrób prostą zabawkę
Każdy pies kocha nowe zabawki! Na szczęście nie musisz ciągle kupować mu nowych – te najlepsze zrobisz samodzielnie z tego, co znajdziesz w swoim domu. Na końcach starego ręcznika zawiąż dwa supły, żeby sprezentować psu nowy sznur do przeciągania. Wrzuć do plastikowej butelki trochę suchej karmy, by stworzyć psu kulę smakulę domowej roboty. Na kawał materiału naszyj kilka kieszonek i włóż do nich smakołyki – i już mata węchowa gotowa!
3. Zabierz na spacer w nowe miejsce
Co poprawi samopoczucie psa? Spacer w nowym, ciekawym miejscu! Psu może znudzić się ciągle ten sam pobliski park. Zrób mu niespodziankę i zaprowadź go gdzie indziej. Dla psa atrakcją będą wszystkie miejsca, w których może swobodnie pobiegać i gdzie jest dużo zapachów. Zainteresuje go nie tylko inny park, ale też alejki na sąsiednim osiedlu, pobliże sklepu czy parking – bo tam pachnie innymi psami i mnóstwem ludzi.
4. Regularnie odrobaczaj
Obecność pasożytów jelitowych nie zawsze wywołuje objawy zauważalne dla opiekuna psa. Jednak zarobaczenie bardzo źle wpływa na samopoczucie psa! Dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie czworonoga przy użyciu sprawdzonych środków polecanych przez lekarza weterynarii.
5. Zadbaj o odpowiednie żywienie
Dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie psa. Źle dobrana, ciężkostrawna karma może powodować niestrawność, bolesne wzdęcia i nieprzyjemne biegunki. Dlatego trzeba uważnie dobierać pokarm, który trafia do miski zwierzaka!
Dobrej jakości karma dla psa powinna zawierać takie składniki jak probiotyki, wysokostrawne białka i zioła o uspokajających właściwościach. Wspomogą one odporność zwierzaka, dostarczą mu niezbędnych aminokwasów i zadbają o dobre samopoczucie. Z taką właśnie myślą stworzone zostały receptury Brit Care Sustainable! Ponadto wszystkie produkty z tej linii bazują na hipoalergicznym białku z owadów, co minimalizuje ryzyko wystąpienia u psa nietolerancji i alergii pokarmowych. Zawierają również lekkostrawny owies, który nie przyczynia się do występowania nadwagi i otyłości. Szeroki wybór karm Brit Care Sustainable (dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych, wrażliwych i aktywnych) pozwala na dobranie diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb każdego czworonoga.
6. Naucz fajnej sztuczki
Dla psa nauka nie jest katorgą, lecz fajnym sposobem spędzania czasu z ukochanym opiekunem. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie jest do niej zmuszany, lecz zachęcany nagrodami, na przykład przysmakami lub ulubioną zabawką. Nauka posłuszeństwa, podczas której zwierzak odnosi sukcesy, będzie też dobrym sposobem na zwiększenie jego pewności siebie!
7. Zabierz na przegląd zdrowia
Wszystkie dolegliwości zdrowotne, nawet te z pozoru niewinne, mogą sprawiać twojemu pupilowi duży dyskomfort. Przyczyną złego samopoczucia psa mogą być na przykład nadmiernie odkładający się kamień nazębny czy choroby, które dopiero zaczynają się rozwijać. Dlatego powinieneś przynajmniej raz do roku odwiedzać z psem lekarza weterynarii, który przeprowadzi szczegółową kontrolę zdrowia u twojego podopiecznego.
8. Podaruj psu swój czas
Pies jest zwierzęciem przystosowanym do życia w grupie. Dlatego izolowanie go od opiekuna sprawia mu ogromną przykrość. Jeśli jesteś w domu, nie odsyłaj psa ciągle na legowisko i nie zamykaj w innym pokoju. Pozwól mu spać pod biurkiem, gdy pracujesz czy się uczysz, wpuść go do sypialni albo zaproś na kanapę, gdy oglądasz ulubiony serial.
9. Pozwól psu bawić się z kolegami
Kontakty z przyjaznymi czworonogami mogą znacząco poprawić samopoczucie psa. Jeśli twój pupil lubi takie towarzystwo, postaraj się zapewnić mu częste spotkania z jego najlepszymi kolegami. Psiaka, który obawia się innych psów, zabierz natomiast na spacer równoległy pod okiem specjalisty.
10. Przepracuj problemy behawioralne
Reaktywność, nadmierna agresja czy strach przed innymi zwierzętami negatywnie wpływają na samopoczucie psa. Jeśli chcesz sprawić, by twój pupil czuł się dobrze w każdej sytuacji, przepracuj te problemy! Możesz to zrobić nawet, gdy nie masz wystarczającej wiedzy. W takim przypadku udaj się po pomoc do doświadczonego behawiorysty lub trenera.
Dlaczego warto dbać o samopoczucie psa?
Szczęśliwy pies to szczęśliwy opiekun! Odpowiednie zaspokajanie potrzeb psa sprawi, że zwierzak stanie się doskonałym towarzyszem. Regularne, długie spacery, wartościowa dieta i uwaga opiekuna mogą rozwiązać takie problemy, jak ciągnięcie na smyczy, drażliwość i wynikająca z niej nadmierna agresja czy wymuszanie zabawy uporczywym szczekaniem. Pomoc behawiorysty i większa pewność siebie po przepracowaniu problemów sprawi natomiast, że zwierzak będzie zachowywać spokój na widok innych czworonogów i nie będzie niszczył, gdy zostanie sam w domu. Dbanie o samopoczucie psa ma same plusy!
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined