Ciężkie czasy dla dandysów


Brytyjscy kynolodzy biją na alaram. Jednej z tradycyjnych, starych brytyjskich ras dandie dinmont terrier grozi wyginięcie.

Brytyjski Związek Kynologiczny umieścił psy tej rasy na liście zagrożonych. Aby rasa miała szansę przetrwać, powinno się rodzić rocznie ok. 300 szczeniaków, tymczasem w 2006 r. na świat przyszło tylko 78 piesków w Wielkiej Brytanii i 51 w Stanach Zjednoczonych. To najgorszy wynik od 1880 roku!

Hilary Cheyne, członkini Caledonian Dandie Dinmont Terrier Club, uważa że jednym z głównych powodów mniejszego zainteresowania tą rasą jest zmieniająca się moda. – Różne znane postaci pokazują się teraz publicznie z psami będącymi krzyżówkami różnych ras typu puggles (miks pudla i beagle). Tradycyjne rasy są lekceważone, niezauważane – mówi Cheyne. Wielu miłośników psów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia dandie dinmont terierów, myląc je z west highland terierami.

Miłośnicy rasy uważają, że psy te nie zasługują na zapomnienie, są bowiem czarujące, mają łagodny charakter i idealnie nadają się na towarzysza człowieka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments