Co pies nam mówi, gdy warczy?


Warczenie często jest groźbą - oznacza, że jeśli się natychmiast nie wycofamy, zostaniemy zaatakowani. Ale nie zawsze!

Warczenie jest prawidłowym zachowaniem zrównoważonego psa, który czując się sprowokowany do agresji, nie atakuje na oślep, lecz ostrzega przeciwnika o swoich zamiarach, dając mu szansę uniknięcia walki. Wiele zależy od sposobu warczenia i gestów towarzyszących wydawanym przez psa dźwiękom.

Wynoś się!

Jeśli pies warczy niskim głosem, nie otwierając pyska, oznacza to, iż nie podoba mu się to, co robimy i że przebywamy w jego pobliżu. Nie stanie się nic, jeśli w porę się wycofamy. Takie samo warknięcie przechodzące w szczekowarkot to eskalacja groźby.

Warknięcie zakończone krótkim szczeknięciem w niskiej tonacji jest już bardziej zdecydowanym sygnałem, oznaczającym: wynoś się, ale już! Gdy pies warczy nieco wyższym głosem, świadczy to o tym, iż jest gotów zaatakować, mimo że się boi.

Jeśli ma zmarszczony nos i otwarty pysk – grozi nam pogryzienie, jeśli się natychmiast nie wycofamy. Im ton niższy, tym bardziej zdecydowany jest pies, wyższa tonacja oznacza brak pewności. Im bardziej otwarty pysk, tym większa gotowość do ataku.

Pewny siebie jest bezpieczny

Lepiej, gdy zwierzę jest pewne siebie – istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że jeśli spokojnie się wycofamy, nic złego się nie stanie. Pies tchórzliwy może właśnie wtedy zaatakować, mimo iż przyczyna konfliktu zniknęła – bo usunięcie się „przeciwnika” doda mu odwagi.

Gdy pies warczy z zamkniętym pyskiem, to zazwyczaj… świetnie się bawi. Często warczeniu towarzyszy wówczas głośne szczekanie.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna W
Katarzyna W
4 lat temu

Mój warczy z otwartą paszczą jak go tarmoszę w zabawie… choć to bardziej takie buczenie. Wtedy sam się zaczyna o mnie ocierać całym swoim 37 kilowym cielskiem 🙂
Jak mówię mu żeby np, poszedł na miejsce a on nie chce to zwiesza łeb i buczy coś tam pod noskiem… ale na miejsce idzie 🙂
Pies to owczarek belgijski zmieszany z niemieckim (prawdopodobnie)

Emi
4 lat temu

Moja suczka nie warczy : – ). To bardzo przyjazny i mądry piesek ^.^ Rasa : Labrador , Imię : Maja , Wiek : Ponad 2 lata ;v Polecam wszystkim te mądre , przyjazne i WIERNE psy . (#^.^#)

Wiktoriadoglovers
Wiktoriadoglovers
4 lat temu

moja suczka warczy tylko na listonoszy i kurierów.