Człowiek a gatunek psi


Jaki wpływ wywiera działalność człowieka na psa jako gatunek? Czy prowadzenie hodowli, żywienie, szkolenie i socjalizowanie z otoczeniem ma znaczenie dla psowatych? Badania na ten temat właśnie rozpoczęli naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze.

 – Istnieje stereotyp, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Mówi się tak dlatego, że czworonogi towarzyszą nam na co dzień, a niektóre wykonują ważne zadania, np. pomagają niewidomym – mówi Michael Worboys, który prowadzi projekt badawczy na Wydziale Nauk Przyrodniczych. Mimo dużego znaczenia, jakie odgrywają psy, nie były one nigdy poważnym obiektem badawczym. Chociażby weterynaria zawsze zajmowała się przede wszystkim zwierzętami gospodarskimi i ich chorobami, bo są one użyteczniejsze niż pies-towarzysz. To się jednak zmienia – we współczesnej medycynie weterynaryjnej dominują już zwierzęta domowe.

Zmiany, jakich na psach dokonują ludzie od początku XX w. – rozmiar, kształt, temperament – w jakiś sposób muszą wpływać na cały gatunek. Nie ma też innego zwierzęcia, które żyłoby bliżej człowieka, ale i jadło równie przetworzone jedzenie, jak on, co zapewne także zmienia psowate. Naukowcy zbadają jak szkolenie, żywienie i nowoczesne metody leczenia wpłynęły na czworonogi i czy współczesny pies to jeszcze zwierzę użyteczne (pracujące), ozdobne (wystawowe), czy po prostu – domowe (towarzyszące).   ACh   

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments